Według niepotwierdzonych – jeszcze – informacji ChRL planuje zaostrzyć reguły wydawani wiz Amerykanom.1 Działania Pekinu są odpowiedzią na ograniczenia wprowadzone przez Waszyngton. Co dziwi to fakt, że Ministerstwu Bezpieczeństwa Publicznego (MBPu) zajęło kilka miesięcy przygotowanie odpowiedzi, aby zablokować podróże do ChRL ludzi powiązanych z amerykańskimi służbami wywiadowczymi oraz wszelkiej maści obrońcom praw człowieka.

Istotny problem to brak sprawdzonego sposobu na identyfikację jednej i drugiej kategorii. Nikt się przecież nie przyzna w formularzu wizowym, że jest szpiegiem lub jedzie do ChRL dokumentować przypadki łamania praw człowieka. Teoretycznie można próbować prześwietlić osoby aplikujące, sprawdzić wszystkie dane i jeżeli coś wzbudzi podejrzenia to „kopać” głębiej. To brzmi jednak dobrze na papierze, ale w rzeczywistości przy dziesiątkach tysięcy aplikacji jest niewykonalne, kosztowne i wydłużyłoby proces aplikacyjny do miesięcy. Ponadto zarówno szpiedzy, jak i aktywiści praw człowieka, potrafią zadbać, aby ich aplikacje były bez zarzutu.

Trudność leży w tym, że ChRL nie może odpowiedzieć analogicznymi restrykcjami, jakie wprowadzili Amerykanie. Waszyngton ograniczył możliwości przyjazdu chińskich naukowców i żołnierzy ALW udających studentów, którzy przyjeżdżają na amerykańskie uczelnie kraść nowe technologie. Jeżeli do ChRL jadą amerykańscy naukowcy to w celu dzielenia się wiedzą i zablokowanie im wjazdu byłoby nieproduktywne.

W rzeczywistości to, co MBPu może zrobić to przygotować czarną listę ludzi, którzy gdzieś kiedyś źle się wypowiedzieli o ChRL czy KPCh. Nie powstrzyma to szpiegów ani większości działaczy praw człowieka, ale poprawi samopoczucie rządzącym w Pekinie.


1 Reszta z nas barbarzyńców już dawno podlega zaostrzonym regułom wprowadzonym z okazji Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku, przedłożonych z powodu Wystawy Światowej w Szanghaju w 2010 roku i już nigdy tak naprawdę nie zliberalizowanych.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.