Autorzy: Matthew P. Robertson, Raymond L. Hinde, Jacob Lavee
Tytuł: Analysis of official deceased organ donation data casts doubt on the credibility of China’s organ transplant reform (Analiza oficjalnych danych o pobieraniu organów od zmarłych rzuca wątpliwości co do wiarygodności chińskiej reformy transplantacji organów)
Wydawnictwo: BMC Medical Ethics (2019)
Muszę się przyznać, że nigdy nie przyszło mi do głowy, że będę czytał artykuł z prasy medycznej w kontekście Chin, a tym bardziej, że będę o tym pisał na blogu, a jednak. Nigdy nie mów (i nie myśl przede wszystkim): nigdy.
Po dwóch latach badań zespół w składzie: Matthew P. Robertson, Raymond L. Hinde, Jacob Lavee opublikował artykuł przedstawiający wyniki analizy chińskich danych dotyczących transplantacji organów. W wyniku analizy wstecznej (odpowiedni inżynierii wstecznej – reverse engineering) zespół odkrył, że nie tylko oficjalne dane są sfalsyfikowane, ale wszystko wskazuje, że proceder poobierania organów od skazanych na śmierć wciąż jest utrzymywany i dotyka także więźniów politycznych.
Nie będę tutaj przedstawiał całego procesu zwrotnej analizy statystycznej – jeszcze się okaże, że nie do końca ją ogarniam. Niemniej autorzy wykazali, iż dane przedstawiające linearny wzrost dawców i transplantacji są produktem działania matematycznego na poziomie podstawówki i nie mogły powstać na podstawie realnych danych, ponieważ są nierealistycznie stałe i pokrywają się ze matematycznym modelem. Inaczej mówić są tak dobre i jednomiarowe, że muszą być fałszywe.
Polecam całość, zwłaszcza dla osób z matematyczną lub statystyczną zadrą w sercu.