Autorzy: Matthew P. Robertson, Raymond L. Hinde, Jacob Lavee
Tytuł: Analysis of official deceased organ donation data casts doubt on the credibility of China’s organ transplant reform (Analiza oficjalnych danych o pobieraniu organów od zmarłych rzuca wątpliwości co do wiarygodności chińskiej reformy transplantacji organów)
Wydawnictwo: BMC Medical Ethics (2019)

Muszę się przyznać, że nigdy nie przyszło mi do głowy, że będę czytał artykuł z prasy medycznej w kontekście Chin, a tym bardziej, że będę o tym pisał na blogu, a jednak. Nigdy nie mów (i nie myśl przede wszystkim): nigdy.

Po dwóch latach badań zespół w składzie: Matthew P. Robertson, Raymond L. Hinde, Jacob Lavee opublikował artykuł przedstawiający wyniki analizy chińskich danych dotyczących transplantacji organów. W wyniku analizy wstecznej (odpowiedni inżynierii wstecznej – reverse engineering) zespół odkrył, że nie tylko oficjalne dane są sfalsyfikowane, ale wszystko wskazuje, że proceder poobierania organów od skazanych na śmierć wciąż jest utrzymywany i dotyka także więźniów politycznych.

Nie będę tutaj przedstawiał całego procesu zwrotnej analizy statystycznej – jeszcze się okaże, że nie do końca ją ogarniam. Niemniej autorzy wykazali, iż dane przedstawiające linearny wzrost dawców i transplantacji są produktem działania matematycznego na poziomie podstawówki i nie mogły powstać na podstawie realnych danych, ponieważ są nierealistycznie stałe i pokrywają się ze matematycznym modelem. Inaczej mówić są tak dobre i jednomiarowe, że muszą być fałszywe.

Polecam całość, zwłaszcza dla osób z matematyczną lub statystyczną zadrą w sercu.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.