Młody Tybetańczyk (24), Youten, dokonał 24 listopada samospalenia we miasteczku Meruma w powiecie Ngaba (chińskie: Aba) w części Tybetu inkorporowanej do prowincji Sichuan. Mężczyzna zmarł na miejscu.

Informacje na temat wydarzenia są szczątkowe. Blokada komunikacyjna, zarządzona natychmiast przez władze, powoduje, że wiemy niewiele. Nie wiemy nawet, czy rodzina zdołała odzyskać ciało po wszystkim.

Youten (nie znamy nazwiska), był mieszkańcem Meruma i w dzieciństwie spędził jakiś czas w klasztorze Kirit, a po opuszczeniu klasztoru prowadził nomadyczny tryb życia, jako pasterz jaków.

Meruma to główne miasto powiatu Ngaba i wraz z pobliskim klasztorem Kirti były już scenami samospaleń w przeszłości. Dlatego region jest poddany wzmożonemu nadzorowi policyjnemu i nieustannie monitorowany. Oczywiście utrudnia to życie mieszkańców oraz budzi frustracje i sprzeciw. Ich efektem są protesty, w tym samospalenia. W ten sposób koło się zamyka: działania władz, które mają zapobiec protestom i samospaleniom tylko prowokują podobne zajścia.

Był to kolejny akt samospalenia. 156 od 2009 roku, dokonany w proteście przeciwko chińskiej polityce i okupacji Tybetu. Ostatnie samospalenie w Tybecie miało miejsce w grudniu zeszłego roku, także w Ngaba, kiedy targnął się na swoje życie niejaki DruKho.

Dalajlama ostrożnie krytykuje taka formę protestu. Z jedne strony nie chce urazić rodzin ofiar,1 z drugiej wskazuje na brak efektów samospaleń na poczynania chińskich władz.

Zastanawia mnie na ile w tych desperackich aktach jest motywacji indywidualnej (depresja), a ile czysto politycznej (protest) oraz jaką rolę odgrywa wiara (mistycyzm), że samoofiara ostatecznie przyniesie pożądany efekt.


1 Piszę „ofiar” ponieważ, mimo że targnęli się na swoje życie sami, to są w rzeczywistości ofiarami chińskiej okupacji i warunków przez nią stworzonych.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. Tutaj, w Qinghai, strasznie ostatnio dokręcają śruby Tybetańczykom, ciągłe kontrole zarówno w prywatnych mieszkaniach jak i legitymowanie w miejscach publicznych.

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.