W ChRL trwa proces umacniania roli i bezpośredniego nadzoru przez partię komunistyczną nad ośrodkami akademickimi. Władze uniwersyteckie w całej ChRL przeglądają i „aktualizują“ statuty do „mądrości etapu“ w rozwoju KPCh.

Wiele zmian wydaje się oczywistych z punktu widzenia reżimu i nawet może dziwić, że do tej pory partia nie zainteresowała się nimi. Tylko w ostatnim czasie zmieniono statuty dwóch dużych uczelni, Uniwersytetu Nankińskiego (南京大学, popularnie zwanego Nanda 南大) i Uniwersytetu Pedagogicznego Shaanxi (陕西师范大学). W obydwu wypadkach do sekcji poświęconych misji uczelni dodano przed wszystkimi innymi celami „dążenie do zachowania całkowitego przywództwa partii komunistycznej.“ W innym kierunku poszły władze Uniwersytetu Fudan (复旦大学) w Szanghaju, jednej z najlepszych i najważniejszych uczelni w ChRL. Tutaj nie tylko dodano zapis o wzmocnieniu przewodniej roli KPCh, ale też usunięto ze statutu zapis mówiący o „wolności myśli“.

Co ciekawe zmiany następują wbrew chińskiemu prawu i regulacjom ministerialnym, które przewidują nowelizację statutów jedynie po konsultacjach z pracownikami. Oczywiście, prawdziwym prawem w ChRL jest wola partii i tylko naiwni wierzą, że KPCh będzie się ograniczała prawem, które sama ustanowiła.

Zmiany wywołały dużą dyskusję w chińskim Internecie, przynajmniej do momentu, kiedy nie wkroczyła cenzura. Zmiany w statucie Fudan były skomentowane tylko na Wiebo (odpowiednik Twittera) 1,4 miliona razy i nie były to w większości przychylne komentarze. Władze zareagowały we właściwy sobie sposób, kasując ogłoszenie Ministerstwa Edukacji,1 w którym informowano o zaakceptowaniu i treści zmian na trzech uczelniach.  

Moim zdaniem zmiany mogą świadczyć o pogłębiającym się poczuciu niepewności reżimu, ale to nie oznacza, że zaraz należy się spodziewać jego upadku lub powszechnego buntu. Raczej stawiam na gnicie od środka.


1 W ChRL nie ma osobnego ministerstwa nauki odpowiedzialnego za sferę akademicką i naukową.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.