Wczoraj podano informację, że zmarł Li Wenliang (李文亮), jeden z lekarzy, którzy już w grudniu próbowali alarmować o nowym rodzaju wirusa, podobnym do SARS, za co spotkały ich „nieprzyjemności”. Informacja wywołał falę złości w chińskim Internecie, w efekcie informację o śmierci usunięto. Dzisiaj ostatecznie podano, że Li zmarł o 2:58 rano.

Nie bardzo rozumiem, skądś się jeszcze biorą ludzie naiwni na tyle, aby uwierzyć, że KPCh może prowadzić otwartą politykę.

Wygląda na to, że propaganda i cenzura zostały zaskoczone silną reakcją Chińczyków i wycofały informację o śmierci Li, aby zyskać parę godzin do przygotowań, a drugą informację o śmierci Li opublikowano w nocy, aby jak najmniej osób mogła ją na świeżo skomentować. Cała historia pokazuje, że reżim nie jest gotowy, ani nigdy nie chciał zmienić swojej polityki informacyjnej.

Li był członkiem KPCh, czego dowodzi odznaka w klapie na zdjęciach sprzed choroby. Teraz zapewne partia uczyni go jednym ze swoich męczenników. Niedługo się okaże, że Li był oddanym komunistą i umarł recytując myśli Xi Jinping. Pytanie jednak, czy ktoś to jeszcze kupi? Nie mam na myśli pożytecznych idiotów na Zachodzie, ale masy w samej ChRL.

Epidemia wirusa ma wszelkie znamiona, aby stać się dla Xi Jinping i współczesnej KPCh, tym co była afera Lin Biao dla maoizmu. Lin Biao, przedstawiany jako najbliższy uczeń i współpracownik Wielkiego Sternika, autor wstępu do „Czerwonej książeczki”, zginął we wrześniu 1971 roku w Mongolii w katastrofie lotniczej w czasie ucieczki do ZSRR po nieudanym zamachu stanu.1 Sprawa zniszczyła maoizm jako ideologię masową w Chinach.

Owszem, Mao rządził do śmierci w 1976 roku. Niemniej we wspomnieniach Chińczyków z tego okresu, jak i w rozmowach z ludźmi, którzy wtedy byli na tyle świadomi, aby wyczuć atmosferę społeczną, widać szok i niedowierzanie. Przede wszystkim jednak jest to moment uświadomienia sobie, że maoizm jest drogą donikąd. Jeżeli Mao mógł się tak pomylić i wybrać na swego następcę człowieka, który miał przygotować na niego zamach, to znaczy, że równie dobrze mógł się mylić ze wszystkim innym. Tego, czego nie dokonał głód w czasach wielkiego skoku czy wszystkie ekscesy rewolucji kulturalnej, sprawa Lin Biao zrobiła w ciągu jednego dnia. Był to moment, kiedy masy zobaczyły, że król jest nagi.

Potem już było tylko oczekiwanie na śmierć starca na tronie i nowe otwarcie. Paradoksalnie, mimo że nikt nie mógł tego przewidzieć w 1971 roku, sprawa Lin Biao utorowała drogę Deng Xiaoping do władzy i reform gospodarczych. Bez masowego rozczarowania maoizmem także w samym aparacie partyjnym, jaki nastąpił w 1971 roku, Deng i Hua Guofeng nigdy nie zdołaliby obalić Bandy czworga.

Ciekawe, czy- powiedzmy –  za dekadę będziemy spoglądać na epidemie z 2020 roku, jak na interesujący, lecz nieprzełomowy moment w okresie rządów Xi Jinping? Czy może to będzie nowy „Lin Biao moment”? A może reżim jeszcze zdoła odzyskać inicjatywę i na końcu wyjdzie z kryzysu jeszcze wzmocniony? Niestety, chociaż procesy świadomościowe zachodzą szybko, ale ich uświadomienie i efekty przychodzą powoli i w najmniej przewidywanym momencie. Dlatego nie pozostaje nam nic innego, jak się przyglądać.


1 Taka jest oficjalna wersja, ale nie miejsce teraz, aby zając się tą sprawą.

Opublikował/a Michał Bogusz

3 Comments

 1. nadal chiny i nawet historia chin jest nieznana

  ale nawet dziennikarzy nie mamy w chinach, oficjalnych chyba 2 na całe chiny!

  Polubienie

  Odpowiedz

 2. Daleki jestem od teorii spiskowych, ale czy to nie dziwne trochę, że lekarz i chłop w sile wieku zmarł z powodu czegoś, co de facto jest grypą, może minimalnie bardziej niebezpieczną od tej normalnej? Coś wiadomo więcej o tym zgonie?

  Polubienie

  Odpowiedz

  1. Chiński Internet jest pełen teorii, że to była zemsta lokalnej sitwy.

   Polubienie

   Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.