Autorka: Małgorzata Osińska
Tytuł: Międzymiejsce. Współczesny Hongkong w poszukiwaniu własnej tożsamości
Wydawnictwo: Scholar (2019)
Wyjątkowa książka wydana w wyjątkowym czasie dla Hong Kongu. Tym bardziej cieszy, że nie tylko po polsku, ale też polskiej autorki. Nie należę jednak do tych, którzy będą chwalić autorkę ponieważ jest z Polski. To po prostu bardzo dobra książka.
Małgorzata Osińska oddała w dużym stopniu głos samym Hongkończykom – pomysł by narysowali własną, mentalna mapę regionu, mimo że znany w socjologi, nie jest zbyt często stosowany. Chyba stwarza autorom zbyt wiele kłopotów, a co gorsza mógłby zmusić do przyjętych a priori założeń. Nic przecież nie potrafi tak popsuć badań, jak sam przedmiot badań. Niemniej praca jest solidnie zabezpieczona na wypadek ataku bemotów, włącznie z odpowiednim doborem źródeł w bibliografii.
Jak sam tytuł wskazuje, książka jest poświęcona procesowi krystalizowania się tożsamości hongkońskiej. Znajdziemy tutaj też zarys historii miasta i społeczeństwa doprowadzone do roku 2017. No cóż, czyta się to dobrze i można zawsze wrócić, aby sprawdzić szczegół. Myślę, to praca, która pozwala wyrobić sobie zdanie, dlaczego Hong Kong1 musiał w pewnym momencie wybuchnąć.
—
1 A jakże pisane osobno!!!