Autorka: Małgorzata Osińska
Tytuł: Międzymiejsce. Współczesny Hongkong w poszukiwaniu własnej tożsamości
Wydawnictwo: Scholar (2019)

Wyjątkowa książka wydana w wyjątkowym czasie dla Hong Kongu. Tym bardziej cieszy, że nie tylko po polsku, ale też polskiej autorki. Nie należę jednak do tych, którzy będą chwalić autorkę ponieważ jest z Polski. To po prostu bardzo dobra książka.

Małgorzata Osińska oddała w dużym stopniu głos samym Hongkończykom – pomysł by narysowali własną, mentalna mapę regionu, mimo że znany w socjologi, nie jest zbyt często stosowany. Chyba stwarza autorom zbyt wiele kłopotów, a co gorsza mógłby zmusić do przyjętych a priori założeń. Nic przecież nie potrafi tak popsuć badań, jak sam przedmiot badań. Niemniej praca jest solidnie zabezpieczona na wypadek ataku bemotów, włącznie z odpowiednim doborem źródeł w bibliografii.

Jak sam tytuł wskazuje, książka jest poświęcona procesowi krystalizowania się tożsamości hongkońskiej. Znajdziemy tutaj też zarys historii miasta i społeczeństwa doprowadzone do roku 2017. No cóż, czyta się to dobrze i można zawsze wrócić, aby sprawdzić szczegół. Myślę, to praca, która pozwala wyrobić sobie zdanie, dlaczego Hong Kong1 musiał w pewnym momencie wybuchnąć.


1 A jakże pisane osobno!!!

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.