Stalin miał powiedzieć, że nieważne kto głosuje, ważne kto liczy głosy. Przywódcy KPCh chyba dobrze przyswoili sobie tę lekcję. Takie można przynajmniej odnieść wrażenie po tym, kiedy po raz trzeci w ciągu dwóch tygodni zmienili kryteria diagnozowania zachorowań na COVID-19.

10 stycznia chińskie media zaczęły informować, że według zarządzenia Narodowej Komisji Zdrowia wprowadzono nowe kryteria rozpoznawania przypadków COVID-19. Do chorych miano zaliczać tylko te osoby, u których pojawiły się symptomy choroby oraz test laboratoryjny wykazał obecność wirusa. Nie wiadomo od kiedy stosowano tę metodę, ale spowolnienie przyrostu nowych przypadków 8 lutego wyglądał od samego początku nienaturalnie.

W środę 12 lutego zmieniono kryteria, poszerzając je o osoby posiadające kliniczne objawy, ale u których testy wykazały wynik negatywny. Nową metodę zastosowano jednak tylko w Hubei. Zaowocowało to gwałtownym wzrostem zachorowań w statystykach. Poza Hubei, gdzie wciąż są używane wąskie kryteria liczba nowych przypadków wciąż spada. Wczoraj ponownie zmieniono kryteria przyjmując jednolitą zasadę dla całych Chin. Od teraz traktowani jako chorzy będą tylko pacjenci, u których laboratoryjnie stwierdzono wirusa.

Co więcej, wstecznie zaczęto wykluczać ze statystyk chorych z Hubei, u których stwierdzono chorobę metodami pozalaboratoryjnymi, czyli z objawami klinicznymi, ale z negatywnym testem. Te przypadki odejmuje się od nowych i w ten sposób statystycznie wygląda na to, że maleje liczba nowych zachorowań.

Znajomy ekonomista mówi, że statystyki są jak ludzie, jeżeli nad nimi popracujesz rożnymi narzędziami to powiedzą ci, co zechcesz. Partia jest zdeterminowana, aby szybko odnieść sukces w walce z epidemią, ponieważ ludzie muszą wrócić do pracy. Warunkiem jest upewnianie się, że jeżeli będą potem umierać, to już nie na COVID-19, przynajmniej nie w statystykach.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.