Tajwańska Fundacja Opinii Publicznej ogłosiła wyniki najnowszego sondażu na temat tożsamości narodowej Tajwańczyków. Z epidemią COVID-19 w tle rekordowa liczba respondentów określiła się jako Tajwańczycy, a odsetek osób uznających się za Chińczyków spadł do najniższego w historii badań, tj. od 1991 roku.

Co ciekawe, w ankiecie zadano otwarte pytanie: na Tajwanie niektórzy uważają, że są Chińczykami, a niektórzy uznają się za Tajwańczyków. Czy uważasz, że jesteś Tajwańczykiem lub Chińczykiem, czy określasz się w inny sposób?

Źródło: Tajwańska Fundacja Opinii Publicznej.

W odpowiedzi 83,2% badanych stwierdziło, że są Tajwańczykami; 6,7% iż są Tajwańczykami i Chińczykami (podwójna tożsamość); 5,3% określiło się jako Chińczycy; 4,8% nie potrafiło lub nie chciało udzielić odpowiedzi.1 W ciągu 30 lat doszło do radykalnej zmiany tożsamości mieszkańców wyspy – w 1991 roku tylko 12,9% badany określiło się jako Tajwańczycy.

Trend jest stały i raczej nieodwracalny w przewidywalnej przyszłości. Pokazuje to, że Tajwan „odpłynął” od Chin kontynentalnych na dobre i nie ma mowy o pokojowym i dobrowolnym zjednoczeniu z ChRL.

Ciekawy jest inny aspekt tego sondażu. Od końca ubiegłej dekady odsetek osób określających się jako Tajwańczycy utrzymywał się mniej więcej na poziomie 70%. Jeszcze w sondażu z września ubiegłego roku było to 72,1% i w ciągu pół roku odnotowano skok o 10,9 punktu procentowego. Jest w tym nie mała zasługa KPCh. Obok epidemii koronawirusa nałożyły się na to kwestie masowego wysyłania muzułmanów do obozów reedukacyjnych w Xinjiang, protesty w Hong Kongu i ogólna polityka Xi Jinping, który przestał nawet udawać, że stara się zjednać sobie mieszkańców wyspy.

Źródło: Tajwańska Fundacja Opinii Publicznej.

Ten skok o 10%2 jest to o tyle interesujący, że moim zdaniem utożsamienie się jako Tajwańczyk i tylko jako Tajwańczyk – bez tej bezpiecznej formuły podwójnej tożsamości, jaką w 1991 roku wybrało jeszcze 73,1% badanych – wymaga przejście pewnej psychologicznej bariery, ale jak już się ją raz przejdzie, to potem nie ma automatycznego powrotu. To powoduje, że każdy kolejny „wyskok” ze strony ChRL pogłębia przepaść między wyspą a kontynentem.

Przy okazji zapytano także o opinię na temat działań rządu w celu zapobiegania epidemii COVID-19 na Tajwanie. 70% respondentów uznało, że są „w zasadzie zadowoloni” z poczynań władz, a 10% niezadowolonych. Co paradoksalnie jest najlepszą oceną rządów administracji prezydent Tsai Ing-wen od objęcia przez nią urzędu. Wydaje się, że to wrażenie powstało w kontraście do działań Pekinu.


1 Badanie przeprowadzono telefonicznie 17-18 lutego na losowej grupie 1079 osób, które ukończyły 20 lat, a błąd statystyczny jest określany na 2,98%.
2 Tylko w 2016 roku tożsamość tajwańska wybrało ponad 80% respondentów.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] władzę z pandemią COVID-19. Kolejna kadencja „zielonych” powinna przypieczętować proces formowania się odrębnej tożsamości mieszkańców […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.