Fascynujący artykuł na portalu Caixin – artykuł zdjęła już cenzura, ale Internet pamięta. Według informacji, do których dotarli dziennikarze portalu władze prowincjonalne, ale też centralne już w końcu grudnia wiedziały, że mają do czynienia z wysoce zakaźnym wirusem.

24 grudnia co najmniej 9 próbek wirusa rozesłano do różnych laboratoriów w kraju w celu sekwencjonowania nieznanego koronawirusa. Jako pierwsza dokonała tego 27 grudnia firma z Kantonu zajmująca się sekwnecjonowaniem DNA. 1 stycznia wysłano z niej raport do Centrum Kontroli Epidemiologicznej oraz władzom Hubei. Komisja Zdrowia Hubei jednak jeszcze tego samego dnia zakazała firmie dalszych badań i nakazała zniszczenie wszystkich próbek. Przestrzegła także przed przekazywaniem tych informacji dalej.

Wuhański Instytut Wirusologii Chińskiej Akademii Nauk dokonał niezależnie zsekwencjonowania wirusa 2 stycznia, a Szanghajskie Centrum Zdrowia Publicznego 5 stycznia i natychmiast powiadomiło Narodową Komisję Zdrowia. Ta jednak jeszcze 3 stycznia wydała instrukcję dotyczącą zarządzania nowo odkrytymi patogenami, według której wszystkie instytucje miały natychmiast albo zniszczyć posiadane próbki, albo przekazać do wyznaczonych centrów, lecz nie podano o jakich centrach mowa.1 Również zakazano podawania jakichkolwiek informacji na temat nowego koronawirusa.

Pracownicy Wuhańskiego Instytutu Wirusologii mieli w ciągu pierwszych dwóch tygodni stycznia opracować test na obecność nowego koronawirusa, ale 12 stycznia była w Wuhan sesja prowincjonalnego zjazdu delegatów ludowych, a Pekin utrzymywał blokadę informacyjną do 20 stycznia, więc w międzyczasie władze nic nie zrobiły. To znaczy zrobiły, ale polegało to głównie na niszczeniu próbek i represjonowaniu tych, którzy nie chcieli milczeć. 


1 To stara sztuczka biurokratyczna. De facto nie daje się wyboru, ale potem można powiedzieć, że podwładni dokonali złego wyboru.

Opublikował/a Michał Bogusz

3 Comments

 1. […] (Nowe ślady sekwencjonowania genów koronawirusa: po uruchomieniu alarmu), o którym pisałem wczoraj – kopia jest jeszcze dostępna […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 2. […] To wpis z zeszłego czwartku, ale wtedy wydała mi się ważniejsza sprawa artykułu z Caixin ws. koronawirusa z Wuhan. […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 3. […] SCMP potwierdzają inne informacje zdobyte przez portal Caixin, iż nowego wirusa rozpoznano już w grudniu, ale przesuniecie o miesiąc wybuchu epidemii […]

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.