Dziennik SCMP dotarł do dokumentów wskazujących, iż pierwszy przypadek nieznanego koronawirusa z Wuhan,1 który wywołuje chorobę dzisiaj nazywaną COVID-19 został odnotowany już 17 listopada. Stoi to w sprzeczności z raportem przedłożonym przez Pekin Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), iż pierwszy przypadek odnotowano 8 grudnia. Co więcej władze zidentyfikowały aż 266 osób, które zapadły na COVID-19 jeszcze w ubiegłym roku.

Doniesienia SCMP potwierdzają inne informacje zdobyte przez portal Caixin, iż nowego wirusa rozpoznano już w grudniu, ale przesuniecie o miesiąc wybuchu epidemii tłumaczy trudności ze zlokalizowaniem tzw. pacjenta zero, a przede wszystkim pokazuje skalę zaniedbań i ukrywania problemu przez lokalne władze. Caixin jednak pokazał, że udział w ukrywaniu sprawy brał udział Pekin, choć nie wiadomo, ile naprawdę wtedy jeszcze wiedziało kierownictwo KPCh, a na ile informacje były wstrzymywane na niższym poziomie władz centralnych.

Według dokumentów, na które powołuje się SMCP, pierwszą znaną osobą, która miała kontakt z koronawirusem SARS-CoV-2 był 55-letni mężczyzna z Huebi – co nie oznacza, że był on pacjentem zero. Przez około miesiąc co dzień diagnozowano ok. 5 nowych pacjentów, których liczba sięgnęła 20 grudnia 60, ale władze uparcie twierdziły do 21 stycznia, że nie ma przypadków przenoszenia wirusa między ludźmi. Do dnia dzisiejszego w Hubei odnotowano oficjalnie prawie 81 tysięcy zachorowań na COVID-19.

Nic dziwnego, że Pekin od jakiegoś czasu próbuje przykryć swoje błędy narracją, że COVID-19 został stworzony i wypuszczony w Chinach przez Amerykanów. Rzecznik MSZ w Pekinie, Zhao Lijian zasugerował to wprost na swoim koncie na Twitterze (SIC!).


1 Oficjalnie nazwany przez WHO SARS-CoV-2.

Grafika u góry za: The Econimist.

Opublikował/a Michał Bogusz

2 Comments

 1. Dzień dobry.
  Czy doniesienia, że wirus pochodzi z laboratorium w Ducha mogą być prawdziwe, czy to raczej absurd?
  https://forsal.pl/artykuly/1450671,w-wuhanie-dziala-laboratorium-badan-nad-najgrozniejszymi-wirusami.html

  Polubienie

  Odpowiedz

  1. Wszyscy specjaliści twierdzą, że ten wirus nie ma znamion manipulacji genetycznych i nic nie wskazuje, że powstał w laboratorium. Jest to typowy wirus od zwierzęcy, podobnie jak było w wypadku SARS. Oczywiście, teoretycznie nie można wykluczyć, że odkryto tego wirusa wcześniej i badano w tym laboratorium, ale nie ma to żadnych dowodów. Do tej pory nie jest też znany pacjent zero.

   Polubienie

   Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.