Autor: Michael E. O’Hanlon
Tytuł: The Senkaku Paradox: Risking Great Power War Over Small Stakes (Paradok Senkaku: Ryzykow wojny wielkich mocarstw o małe stawki)
Wydawnictwo: Brookings Institution Press (2019)

Druga książka poświęcona sporowi wokół wysp Senkaku (Diaoyu), ale w rzeczywistości to praca dedykowana fenomenowi tzw. małej stawki (small stakes), czyli małych sporów, które mogą doprowadzić do konfrontacji na dużą skalę między mocarstwami. Michael O’Hanlon wykorzystuje przykład Senkaku, ale też wspomina na przykład o teoretycznym desancie zielonych ludzików na region Narwa w Estonii.

Dylemat polega na tym, że brak reakcji lub zbyt słaba reakcja oznacza politykę appeasement i zgodę na zakwestionowanie porządku międzynarodowego. Jednak zbyt silna reakcja oznacza wojnę. Druga strona rozumiejąc ten dylemat jest gotowa zaryzykować, ponieważ korzyści z upokorzenia przeciwnego mocarstwa i pokazania bezwartościowości jego gwarancji bezpieczeństwa są trudne do przecenienia.

O’Hanlon analizuje, jak tego typu spór mógłby eskalować do pełnej konfrontacji. W zamian proponuje on doktrynę zintegrowanego odstraszania (integrated deterrence), która jest kombinacją elementów czysto militarnych z sankcjami gospodarczymi. Jednak, aby zintegrowane odstraszanie było skuteczne, nie może polegać zbyt mocno jedynie na elemencie sankcji ekonomicznych, a musi też uwzględniać elementy ofensywne i to nie tylko dyslokację wojsk w miejscach potencjalnej konfrontacji, ale też gotowość do przeprowadzenia ograniczonych operacji wojskowych.

Doktryna zintegrowanego odstraszania powstała jako odpowiedź na problem, jakim jest wciągniecie mocarstw w duży konflikt przez system sojuszy z mniejszymi partnerami. Klasyczny przykład stanowi I wojna światowa, kiedy konflikt między Serbią i Austro-Wegrami, odpowiednio trzecio- i drugorzędnym państwem w tamtym układzie międzynarodowym, doprowadził do globalnej wojny. Problem, jaki widzę, to wyznaczenie kryterium małej stawki. Ktoś może powiedzieć, że Senkaku to mała stawka, ale dla kogoś innego będzie to Tajwan lub Polska. Istnieje też obawa, że doktryna zintegrowanego odstraszania może być użyta jako alibi do niedziałania.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.