Aktualizacja: Zgodnie z przewidywaniami, Google wycofał aplikację z Google Play.

Napięcie na granicy chińsko-indyjskiej rośnie, ale konflikt między dwoma kolasami (potęgami?) Azji rozwija się nie tylko w przestrzeni fizycznej, ale też ma miejsce w cyberprzestrzeni. Ciekawym wydarzeniem na tym froncie jest wypuszczenie przez indyjska firmę OneTouch AppLabs aplikacji na platformę Android, która ma jedno zadanie: znaleźć i usunąć z twojego telefonu wszystkie aplikacje pochodzące z ChRL.

Aplikacja posiada wszystko mówiącą nazwę: Remove China Apps i jest dostępna za darmo w Google Play. Nie instalowałem jej, więc nie potrafię powiedzieć, czy dobrze działa. Nie wiadomo też, kto tak naprawdę za nią stoi, ani jakie kryteria przyjmuje przy identyfikacji chińskich aplikacji. Jak do tej pory była ściągnięta prawie dwa miliony razy, po opublikowaniu dziesięć dni temu. Większość użytkowników jest w Indiach, ale aplikacja zajmuje też piąte miejsce w rankingu popularności ściąganych nowych aplikacji w Australii.

Indie są jednym z głównych rynków dla chińskich deweloperów, dlatego zastanawiam się, kiedy chińscy deweloperzy zaskarżą aplikacje do Google i zażądają jej usunięcia. Nie zmienia to faktu, że pojawienie się tej aplikacji zwiastuje złe czasy dla chińskich firm i deweloperów, próbujących wyjść poza wielki firewall.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] 1 Pisałem jakiś czas temu o aplikacji Remove Chinese Apps. Google co prawda szybko usunął ją ze sklepu […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.