Zastawialiście się kiedyś, ile kosztuje członkostwo w KPCh? Oczywiście, partii trzeba oddać ciało, duszę i umysł. Każdy członek partii może zostać w każdej chwili wezwany i wysłany gdziekolwiek kierownictwo uzna, że powinien się udać i podjąć pracę partyjną. Dotyczy to w równym stopniu szeregowych członków, jak i kadr. Naturalnie, dzisiaj rzadziej zdarza się, aby szeregowi członkowie byli wyrywani z miejsca zamieszkania i normalnego życia, choć wciąż ma to miejsce. Ważniejsze jest, że każdy członek jest podporządkowany hierarchii partyjnej i ma wykonywać zadania, także te zawodowe lub biznesowe, powierzone mu przez kadry.

Niemniej, członkowie KPCh muszą też oddawać jej część swoich dochodów i tutaj rodzi się ciekawe pytanie: ile właściwie kosztuje członkostwo w tym elitarnym klubie?

Portal wiadomości partyjnych, działający w ramach „Dziennika ludowego” – organu KC KPCh, przygotował infografikę (poniżej), opisującą zobowiązania członków partii. Znajdziemy tam też wiadomość, ile wynoszą składki członkowskie w KPCh. Okazuje się, że partia nie tylko opodatkowała członków, ale też wprowadziła podatek progresywny. Członkowie, którzy zarabiają miesięcznie 3000 RMB lub mniej, muszą oddać kompartii 0,5% dochodów, czyli maksymalnie 15 RMB. Zarabiający między 3 001-5 000 RMB muszą już odprowadzić 1%, maksymalnie 50 RMB. 5 001-10 000 oddadzą 1,5%, maksymalnie 150 RMB. Ciekawie robi się powyżej 10 000 RMB, ponieważ, ci muszą wciąż odprowadzić 2%, a nie ma już górnej granicy. Ile więc płacą najbogatsi członkowie KPCh? Ile płaci Ren Zhengfei, szef Huawei, członek co najmniej od 1978 roku albo Jack Ma, założyciel Alibaba – nie wiadomo kiedy wstąpił do KPCh – najbogatszy Chińczyk warty ponad 40 mld USD? Na pewno płacą niemało, ale zyski, jakie czerpią z członkostwa są nieporównywalne.

A ile płaci Sekretarz Generalny, towarzysz Xi Jinping? Teoretycznie, jako pracownik kadrowy KPCh pobiera pensję od partii i nie powinien płacić składek. Jednak równocześnie jest Przewodniczącym ChRL i z tego powodu dostaje też jakieś uposażenie, płaci wiec od niego 2%? No cóż, te pytania nie mają sensu, ponieważ Xi ani jego najbliższa rodzina nie płaci za nic. Prawdziwy majątek generują członkowie klanu działający w biznesie, a te dochody pozostają w rajach podatkowych i nie są opodatkowane ani przez państwo, ani przez partię.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.