Autor: Jean-Pierre Cabestan
Tytuł: Demain la Chine: démocratie ou dictature? (Chiny jutra: demokracja czy dyktatura?)
Wydawnictwo: Gallimard (2018)

Jean-Pierre Cabestan to sinolog i politolog, zajmujący się przede wszystkim chińską polityką. Dzisiaj pracuje jako profesor nauk politycznych na Uniwersytecie Baptystów w Hong Kongu. W Polsce jest znany przede wszystkim jako autor książki „Polityka zagraniczna Chin. Między integracją a dążeniem do mocarstwowości”. Cabestan jest bardzo interesującym autorem, niestety niewiele jego książek jest przetłumaczonych na angielski, nie mówiąc już o innych językach. Dlatego pozostaje czytanie w oryginale.1 Przyznaję, że mój francuski zardzewiał od matury, więc musiałem się mocno posiłkować słownikiem i translatorem, ale jakoś dałem radę.

To ciekawe, że kiedy zmienia się podstawowe założenie, czy też zdejmuje się różowe okulary, to bardzo szybko można rozpoznać, że całe założenie o demokratyzacji przez reformy gospodarcze i rosnącą klasę średnią, było mrzonką od samego początku.

W swojej książce Cabestan dokonuje wiwisekcji systemu, mechanizmów politycznych KPCh i jej relacji, kontroli nad społeczeństwem. Pokazuje, że modernizacja reżimu może postępować bez utraty władzy, a nawet prowadzić do jej zwiększenia i umocnienia.

Ta publikacja jest o tyle ważna, że jest swego rodzaju samo-rozliczeniem. Cabaestan, jak wielu, przez lata był rzecznikiem zaangażowania i dialogu w komunistycznymi elitami ChRL. Dopiero dojście do władzy Xi Jinping i już jawna zmiana kursu, odwrót od reform i otwarcia, spowodowały, że niejednemu zmieniła się optyka, także i francuskiemu profesorowi z Hong Kongu. To dobrze o nim świadczy, że potrafi spojrzeć krytycznie także na swój dorobek i dokonać korekty. Nie często to się zdarza ludziom z taką pozycją zawodową.


1 Akurat ta książka jest wydana także po angielsku, ale niestety nie mogłem jej zdobyć.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.