Autorka: Zha Jianying
Tytuł: China’s Heart of Darkness (Chińskie serce ciemności)
Lokalizacja: China Heritage

Chińska myśli politycznej wbrew panującym wyobrażeniom na Zachodzie nie jest i nie była zdominowana przez tradycję konfucjańską – przynajmniej nie tą Konfucjusza lub Mencjusza – ale przez legizm (inaczej: chiński legalizm). Cała historia społeczno-polityczna Chin to próba odpowiedzi na pytania: Ile legizmu potrzeba, a kiedy jest jego za dużo? Czy może być za dużo?

Jest to pytanie wciąż aktualne, może nawet bardziej niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich 40 lat, ponieważ jeżeli KPCh pod rządami Xi Jinping odwołuje się w jakimś stopniu do tradycyjnej myśli politycznej Chin, to nie jest to konfucjanizm, a legizm. Dlatego pięcioczęściowy esej Zha Jianying jest tak ważny.

Zha stworzyła fascynujące porównanie dwóch postaci: Han Fei (韩非 ? – 233 p.n.e.) i Xi Jinping (ur. 1953) oraz dwóch idei: legizmu i marksizmu. Han Fei, mimo że żył ponad dwa tysiące dwieście lat temu wciąż fascynuje ludzi rządzących Chinami. Pierwszy Cesarz Qinshi Huangdi miał najechać państwo Han tylko po to, aby porozmawiać z Han Fei – coś poszło nie tak, ponieważ po audiencji ten został uwięziony i zmarł w niewoli. Także Mao Zedong wielokrotnie odwoływał się do książki Han Fei „Książe Han Fei” (韓非子), a Xi Jinping niejednokrotnie ją cytował. Nic dziwnego, że dla wielu ideologia dzisiejszej KPCh to amalgamat marksizmu i legizmu. W uproszczeniu, marksizm ma dostarczać narzędzia poznania współczesnego świata, a legizm narzędzia działania i cele. W rzeczywistości nic nie jest tak proste, ale to już odkryjecie czytając intrygujący esej Zha.

Mogę tylko polecić.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.