Autorzy: J. Fetzer, J. Ch. Soper
Tytuł: Confucianism, Democratization, and Human Rights in Taiwan (Konfucjanizm, demokratyzacja i prawa człowieka na Tajwanie)
Wydawnictwo: Lexington Books (2013)

Ileż to razy słyszałem, że konfucjanizm nie idzie w parze z demokracją, wolnością słowa czy poszanowaniem praw kobiet lub mniejszości? Od lat jednak w tej narracji – jakże szybko podchwyconej przez propagandę KPCh i powtarzających ją pożytecznych idiotów – był jeden problem: Tajwan. Jak to się stało, że ponoć konfucjańskie i chińskie społeczeństwo na wyspie przeszło transformację od autorytarnych rządów do demokracji? Jednym wyjaśnieniem byłoby, że wyspa wcale nie była konfucjańska (czyli chińska) na samym początku. Drugim, że konfucjanizm wcale nie stoi w sprzeczności z demokracją i wolnościami obywatelskimi. Żadna z tych odpowiedzi nie jest jednak na pewno mile widziana w Pekinie.

Joel Fetzer i Christopher Soper pokazują w swojej książce, że nie tylko nie ma sprzeczności między konfucjanizmem a wartościami demokratycznymi, ale wręcz to właśnie zakorzeniony na Tajwanie konfucjanizm przyczynił się do demokratyzacji i uznania praw kobiet czy rdzennej ludności lub wolności prasy. Analizując debaty parlamentarne, podręczniki szkolne, badania opinii publicznej i przeprowadziwszy dziesiątki wywiadów z kluczowymi politykami autorzy pokazują, że konfucjanizm ma bardzo szerokie spektrum i może być różnie interpretowany oraz adoptowany do potrzeb zmodernizowanego i demokratycznego społeczeństwa.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.