Autorka: Barbara Demick
Tytuł: Eat the Buddha: Life and Death in a Tibetan Town (Zjeść Buddę: Życie i śmierć w tybetańskim miasteczku)
Wydawnictwo: Random House (2020)

Publikacja Barbary Demick to fascynujące połączenie reportażu z książki historycznej. Autorka opowiada historię relacji Tybetu i Tybetańczyków z Komunistyczną Partią Chin, snując opowieść o jednym tybetańskim miasteczku.

Ngaba to miejsce, gdzie Tybet zetknął się po raz pierwszy z chińskim komunizmem. Dzisiaj to miasteczko powiatowe w prowincji Sichuan (większość ziem tybetańskich została inkorporowana do sąsiadujących chińskich prowincji), ale w latach trzydziestych ubiegłego wieku było to senne miasteczko na płaskowyżu tybetańskim. Trwający od tysięcy lat spokój został jednego dnia zburzony, kiedy na obrzeżach miejscowości pojawili się komuniści uciekający z południa w czasie tzw. długiego marszu. Ograbili mieszkańców i świątynie ze wszystkiego, co mogli unieść ze sobą. Byli tak głodni, że rzucili się także na ofiarne rzeźby buddy wykonane z surowej mąki i masła. Dla Tybetańczyków równie dobrze mogliby jeść żywego Buddę.

Osiemdziesiąt lat później, to w Ngaba dwudziestoletni mnich, znany jako Phuntsok, dokonał samospalenia w proteście przeciwko represjom i niszczeniu kultury tybetańskiej. W kolejnych latach setki poszły jego drogą. Dopiero apele Dalajlamy ograniczyły tę formę protestu.

W tym jednym miejscu można poznać państwo stworzone przez KPCh takim, jakie jest w swojej istocie, nie przysłonięte przez dekoracje szklanych domów Szanghaju czy kaskady szybkich kolei.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.