Wygląda na to, że Xi Jinping dokonał ruch w kierunku dalszej konsolidacji władzy. W poniedziałek komunikat z posiedzenia Biura Politycznego stwierdził konieczność „ustanowienia regulacji pracy Komitetu Centralnego KPCh”. Celem jest „umocnienie autorytetu KC z Xi Jinping w jego jądrze oraz scentralizowanego i zjednoczonego przywództwa KC KPCh”. Co prawda, nie znamy nowych regulacji,1 ale możemy być pewni, że ich zmiana ma na celu oddanie Sekretarzowi Generalnemu większej kontroli nad pracami i funkcjonowaniem KC KPCh.

Kluczem do zrozumienia zmiany jest fakt, że Xi Jinping został wpisany osobiście do regulaminu rządzącego działaniami KC. Nie mamy do czynienia tylko ze zmianą roli organu, jakim jest Sekretarz Generalny KPCh, ale z wprowadzeniem Xi Jinping, jako „przywódcy z jądra” systemu. Xinhua przyznaje też, że celem zmian jest „zabezpieczenie” przywódczej roli Xi Jinping.

Czy to oznacza, że Xi Jinping pozostanie na stanowisku sekretarza Generalnego KPCh dożywotnio? Możliwe i większość obserwatorów uważa, że Xi Jinping szykuje się do pozostania u władzy poza rok 2023. Zgadzam się w 100%, że raz zdobytej władzy Xi Jinping nie odda, ale zastanawiam się jednak, czy Xi i jego towarzysze nie szykują bardziej złożonej operacji.  

Może na XX Zjeździe KPCh w 2022 roku Xi Jinping jednak zrezygnuje z roli Sekretarza Generalnego i Przewodniczącego ChRL, ale przejmie rolę np. „przywódcy ludu” (人民领袖 renmin lingxiu). Propaganda przygotowuje już od dawna grunt do nadania Xi Jinpingowi tego tytułu, którym wcześniej określano tylko Mao Zedonga. Jednak „przywódca ludu” nie był zinstytucjonalizowaną formą sprawowania władzy w czasach Mao. Nie musiał być. Władza Mao wynikała z jego sieci patronackiej, autorytetu zdobytego przez lata wojny, charyzmy i kultu, jakim otaczały go masy. Xi Jinping tego wszystkiego nie ma.  

Także kultura polityczna, jak i społeczeństwo Chin, ale też sama partia komunistyczna jest już na innym etapie rozwoju. Moim zdaniem nie ma możliwości, aby ktokolwiek mógł skutecznie sprawować władzę w dzisiejszej ChRL w formie niezinstytucjonalizowanej, jak to robił Mao i do pewnego stopnia Deng Xiaoping. Dlatego przed Xi Jinpingiem są dwie drogi: (1) pozostać na stanowiskach Sekretarza Generalnego KPCh i Przewodniczącego ChRL lub (2) stworzyć nową instytucję władzy nad KPCh.

Nie wiem, co wybierze czy też może już wybrał. Pierwsze wskazówki da nam V Plenum KC XIX Zjazdu KPCh, które jest zaplanowane na 26-29 października. Plenum przyjmie nie tylko nowy regulamin prac KC, ale też ma zająć się założeniami XIV Pięciolatki. Wśród zapowiedzi pojawia się również podjęcie prac nad planem 15-to letnim, a tak dalekosiężny plan musi być prowadzony sprawdzoną ręką sternika, który przeprowadzi statek przez cały ten okres.

Xi może nie będzie chciał, ale będzie musiał? 😉


1 Wbrew komunikatowi z posiedzenia Biura Politycznego istnieją już regulacje wewnątrzpartyjne determinujące działanie KC KPCh.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.