Dzisiaj kończy się okres świąteczny po 1 października i rocznicy ustanowienia ChRL. To tzw. drugi złoty tydzień w roku,1 kluczowy dla sektora turystycznego i sprzedaży detalicznej. Pierwszy złoty tydzień w maju był stracony ze względu na pandemię COVID-19, ale obecny jest okazją nie tylko do konsumpcji i podratowania gospodarki, ale też do świętowania zwycięstwa na koronawirusem.

Od 50 dni nie odnotowano w ChRL przypadku krajowego zarażenia SARS-CoV-2 – wszystkie nowe przypadki mają być przywleczone z zagranicy. Oczywiście, można mieć uzasadnione wątpliwości co do prawdziwości tych statystyk, ale jedno nie ulega wątpliwości: pandemia jest na dzień dzisiejszy w ChRL pod kontrolą. Jeżeli nawet dochodzi do pojawienia się nowych ognisk, to są one na tyle małe, że władze są zdolne nie tylko do ich odizolowania, ale też do ukrycia tego faktu. Krótko mówiąc, nawet w ChRL nie udałoby ukryć większej fali zarażań. Władze wciąż jednak studzą entuzjazm i ostrzegają, że na przełomie roku może się pojawić nowa fala zachorowań. Zapewniają równocześnie, że są przygotowane i gotowe do zdecydowanego działania – w Ürümqi zamknięto na kilka tygodni całe trzy i pół milionowe miasto przy kilkunastu zarażeniach. No cóż, nie da się ukryć, że autorytarne, może już proto-totalitarne, państwo doskonale rozwiązuje problemy, które samo stworzyło.

Nie zmienia to faktu, że Chińczycy poczuli się bezpiecznie i ruszyli w podróż oraz na zakupy. Według danych Ministerstwa Kultury i Turystyki ChRL w podróż udało się ok. 425 milionów ludzi. Jest to mniej niż w zeszłym roku, kiedy pojechało na wakacje 542 miliony. Niemniej sektor turystyczny donosi, że obłożenie wynosi 75%, a podróże wygenerują obroty w wysokości 312 miliardów RMB (ok. 45,9 miliardów USD). Odbicie odnotowuje także branża kinowa. Między 1 a 4 października sprzedano 62,4 miliona biletów wartych 2,5 miliarda RMB (ok. 368 miliona USD).

Czy to oznacza, że ChRL już pozostawiła za sobą pandemię? Możliwe, że opanowano na dobre aspekt epidemiczny, ale mino odbicia gospodarczego, jeszcze długo będzie się zmagać – jak reszta świata – z reperkusjami gospodarczymi.

Niestety, prawdziwe kłopoty dopiero przed nami.


1 Pierwszy jest po 1 maja.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.