W ChRL trwa de facto strajk kurierów. Na dwa tygodnie przed 11 listopada, zwanym „podwójną 11” (双11),1 dniem szalonych zakupów online w stylu amerykańskiego „czarnego piątku”, dziesiątki tysięcy kurierów przestało pojawiać się w pracy i rozwozić przesyłki. Rosnąca konkurencja i oczekiwania konsumentów wyśrubowały wyjątkowo krótkie terminy dostawy i wywołały wojnę cenową. Wszystko oczywiście kosztem pracowników sortowni i kurierów, którzy mimo że pracują więcej i dłużej to zarabiają mniej (0,7 RMB od paczki) – w wyniku pandemii i lockodownu obroty e-handelu wzrosły znacząco.

Trzeba przyznać, że kurierzy, którzy dostarczają przesyłki z lokalnych centrów logicystycznych na elektrycznych skuterach, wybrali moment doskonale, ponieważ konsumenci już narzekają na spóźnione dostawy. Rośnie też liczba anulowanych przewozów. To kulminacyjny moment, ale liczba chętnych do pracy kuriera spada systematycznie od kilku miesięcy.

Winę ponosi przede wszystkim drapieżny modem biznesowy. Kurierzy nie są zatrudniani bezpośrednio przez firmy logistyczne, a przez konkurujące ze sobą mniejsze podmioty. Część z nich nie ma w ogóle stałej pracy, a są rozliczani jak kierowcy Ubera od wykonanych kursów i nie mają dostępu do ubezpieczenia społecznego czy zdrowotnego. W efekcie firmy logistyczne nie mogą też rozwiązać sporów pracowniczych, ale też nie chcą się do sprawy mieszać i umywają ręce. Dlatego można się spodziewać, że problem nie zostanie zbyt szybko rozwiązany.

Ten cichy strajk2 kurierów jest też dowodem na żywotność organicznego ruchu związkowego w ChRL, który rozwija się mimo ciągłych represji, ale jest praktycznie niedostrzeganym przez zagraniczne media czy komentatorów.


1 Inaczej to „święto singla” (光棍节), wykorzystane przez Alibaba do zwiększenia sprzedaży online. Pierwotnie było to prześmiewcze „święto” wymyślone przez studentów, którzy siedzieli w akademikach i pili piwo użalając się, że dziewczyny ich nie chcą.
2 Strajk nie jest taki cichy w rzeczywistości i oprócz absencji w pracy, zdarzają się protesty uliczne, jak ten zeszłoroczny na zdjęciu z Dongguan.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.