Wielu komentatorów zastanawia się, dlaczego władze ChRL, przede wszystkim Przewodniczący Xi Jinping, jeszcze nie pogratulowały formalnie Joe Bidenowi wyboru na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jedynie rzecznik MSZ w Pekinie, Wang Wenbin na konferencji prasowej 9 listopada stwierdził dosyć chłodno: „Odnotowaliśmy, że pan Biden ogłosił zwycięstwo wyborcze. Rozumiemy, że wybory prezydenckie będą rozstrzygnięte zgodnie z amerykańskimi prawem i procedurami.”

Oczywiście, taka postawa dziwi. Zwłaszcza, że w 2016 roku, Pekin nie czekał na zakończenie procedur prawnych i pogratulował Donaldowi Trumpowi bardzo szybko. Skąd więc to opóźnienie?

Mam osobiście dwie teorie.

  1. W myśl leninowskiej zasady, że „im gorzej tym lepiej”, brak gratulacji i poprzez to uznania Bidena ma zachęcić Trumpa do podgrzania atmosfery w Stanach Zjednoczonych. Każda destabilizacja wewnętrzna za oceanem jest dla KPCh na rękę.
  2. Druga teoria dotyczy unikania zaostrzania konfliktu z samym Trumpem. Tu istnieją dwa warianty.  (a) Faktycznie myślą, że Trump może wyjść z tego zwycięsko. Tutaj decydujące byłyby słaba znajomość realiów Stanów Zjednoczonych i ograniczenia ideologiczne reżimu – Jak nie rozumiesz demokracji i systemu rządów prawa, to trudno ci uwierzyć, że ktoś u władzy może przegrać.  (b) Nie chcą antagonizować Trumpa zbyt szybko, ponieważ obawiają się, że „zraniona bestia” jest najbardziej niebezpieczna i przed przekazaniem włądzy Trump mógłby jeszcze zadać im kilka ciosów.

Co ważne, wydaje się, że w tych kalkulacjach w ogóle nie biorą pod uwagę, jak brak w sumie symbolicznych gratulacji, wpłynie na ich relacje z Demokratami i administracją Bidena. Wynika to z kalkulacji, że nowy lokator Białego Domu nie będzie dążył do poprawy relacji i tylko będzie zwiększał presję na Pekin bez względu, czy gratulacje zostaną wysłane prędzej czy później. Z tej perspektywy ChRL nic nie może zyskać u Bidena szybkim uznaniem wyniku wyborów, a może jeszcze bardziej stracić u Trumpa. Stąd wyczekiwanie.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.