Autor: Jack Linchuan Qiu
Tytuł: Working-class network society: communication technology and the information have-less in urban China (Społeczeństwo sieciowe klasy robotniczej: technologia komunikacyjna i informacja w miejskich Chinach wśród mniej posiadających)
Wydawnictwo: MIT Press (2009)

Wykluczenie technologiczne jest rosnącym problemem na świecie. Widać to wyraźnie obecnie w czasie pandemii, kiedy tysiące uczniów nie może brać udziału w lekcjach online, ponieważ brakuje im odpowiedniego sprzętu lub szybkiego łącza. Problem dotyka nawet rodziny, w których jest komputer, ale okazuje się, że jedno urządzenie na rodzinę to za mało. Zjawisko nie jest jednak nowe i odczuło je wielu w niejednym kraju, a wykluczonym technologicznie można być na wiele sposobów i nie wszystkie one wiążą się z brakiem zasobów lub dostępu do technologii. Czasami po prostu wiek utrudnia ich zrozumienie i sprawne posługiwanie się.1

Jack Linchuan Qiu opisał strategie radzenia sobie wielkomiejskiej klasy robotniczej w Chinach, przede wszystkim migrujących robotników, z problemem wykluczenia technologicznego. Mimo upośledzenia ekonomicznego okazali się oni bardzo szybcy i kreatywni w adaptowaniu nowych technologii. Chociaż od publikacji minęło już 11 lat, a niektóre przykłady są już archaiczne z naszego punktu widzenia,2 to nie powinno to przysłaniać najważniejszego w tej książce: pokazania mechanizmów adaptacji klas nieposiadających do rewolucji cyfrowej.

Dla mnie zawsze inspirującym i przeczącym stereotypom był fenomen bankowych płatności mobilnych w Afryce Subsaharyjskiej, opartych na SMS i działających w standardzie GSM (2G) zanim ktokolwiek na Zachodzie pomyślał o bankowości mobilnej.


1 Trudno powiedzieć, czy ten problem nie dotknie także nas, którzy dorastają w świecie, wymagającym ciągłej adaptacji do nowinek technologicznych.
2 Ubuntu wydało wtedy Karmic Koala, jedną z lepszych wersji systemu z mojego doświadczenia, ale wciąż opartą na GTK 2. Wydaje się, że było to lata świetlne temu. 😉

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.