Autor: Adrian Brona
Tytuł: Nierealne oczekiwania. Bilans i perspektywy stosunków polsko-chińskich
Wydawnictwo: Klub Jagieloński (2020)

Adrian Brona z Uniwersytetu Jagielońskiego przygotował na zlecenie Klubu Jagielońskiego raport na temat dotychczasowych relacji polsko-chińskich oraz perspektyw na przyszłość. No cóż, jak podsumował to sam autor: Problemy w relacjach z Chinami nie oznaczają, że należy rezygnować z dialogu. Szczególnie przydatny pod tym względem może być udział w mechanizmach multilateralnej współpracy zaproponowanych przez Pekin. Format „17+1” oraz Inicjatywa Pasa i Szlaku umożliwiają zachowanie kanałów komunikacji z najważniejszymi politykami chińskimi i przede wszystkim w ten sposób powinny być traktowane. Dotychczasowe rezultaty gospodarcze współpracy w tych mechanizmach należy uznać jednak za niewystarczające.

Inaczej nigdy nie mogło być ponieważ RP i ChRL są przy wszystkich różnicach skali de facto konkurentami gospodarczymi. Po prostu zajmujemy podobne niższe, jak Chiny ludowe w międzynarodowych łańcuchach dostaw. Oczywiście, ChRL zdobyła o wiele więcej niż my, ale tam, gdzie jesteśmy obecni, musimy konkurować z Chińczykami. Nie mamy też technologii, które Chiny chciałyby pozyskać, ani bogactw naturalnych, których pożądają, czy też taniej siły roboczej dla brudnych i najmniej opłacalnych sektorów, które Pekin wypycha do państw rozwijających się. W efekcie chińskie inwestycje nie napłynęły i nie już nie napłyną, a tym, co się łudzili i opowiadali bajki, zamiast ulewy juanów pozostał kwaśny deszcz.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.