Wczoraj przeprowadzono w Hong Kongu masową akcję aresztowania polityków i aktywistów obozu demokratycznego. Ponad tysiąc policjantów zatrzymało 53 osoby – w tym obywatela USA, adwokata zajmującego się prawami człowieka, przeszukano mieszkania i biura oraz zajęto fundusze w wysokości ok. 200 tysięcy USD. Rewizję przeprowadzono także w trzech redakcjach sprzyjających demokratom mediów: Apple Daily, StandNews i InMedia.

Według władz Hong Kongu zatrzymane osoby będą odpowiadać w ramach wprowadzonej w czerwcu 2020 roku Ustawy o bezpieczeństwie narodowym za „dążenie do obalenia władzy państwowej”. Zdaniem władz doszło do tego w czasie prawyborów demokratycznych kandydatów do Rady Legislacyjnej (LegCo) kiedy demokraci zapowiedzieli, że jeżeli zdobędą większość to będą głosować przeciwko propozycjom legislacyjnym władz włącznie z budżetem, a zgodnie z Prawem Podstawowym Hong Kongu nie przyjecie budżetu powoduje dymisję szefa egzekutywy, w tym wypadku znienawidzonej powszechnie Carrie Lam.

Przekładając tę nowomowę na nasze: opozycja jest winna, że chciała wygrać wybory i głosować przeciwko rządzącym.

Ostatecznie wybory do LegCo odroczono na jesieni o rok pod pretekstem pandemii, ale dla każdego jest jasne, że władze bały się prestiżowej porażki obozu pro-pekińskiego, podobnie jak to było w wyborach do rad dystryktów w listopadzie 2019 roku. Pekin dał sobie rok na wyeliminowanie opozycji z życia politycznego Hong Kongu. Najpierw Stały Komitet OZPL odebrał mandaty czterech opozycyjnych deputowanych, co spowodowało rezygnację pozostałych – utrata przez nich mandatów i tak była kwestią czasu. Teraz zatrzymano każdego znanego publicznie polityka opozycji z wyjątkiem tych, którzy już siedzą w więzieniu w związku z innymi sprawami lub udali się na emigrację. Moim zdaniem zwieńczeniem tego procesu będzie odebranie mandatów demokratycznym członkom rad dystryktów, wybranym w 2019 roku. Stawianie zarzutów da pretekst władzom do odmowy zarejestrowania opozycyjnych kandydatów we wrześniowych wyborach do LegCo. Władze zresztą nie ukrywają zamiarów mówiąc, że „podjęły zdecydowane działania, aby osiągnąć efekt odstraszania”.

Do operacji sił bezpieczeństwa doszło nieprzypadkowo po drugiej turze wyborów do Senatu USA w stanie Georgia i w dniu certyfikowania wyborów prezydenckich przez Kongres USA,1 co razem z aresztowaniem obywatela amerykańskiego jest wyzwaniem rzuconym nowej administracji prezydenckiej. Moim zdaniem reakcja Joe Bidena po objęciu urzędu za 14 dni, zdefiniuje relacje chińsko-amerykańskie na najbliższe cztery lata.

Akcja musiała być też przygotowywana od dawna, ale Pekin wyraził na nią zgodę, kiedy poczuł się wzmocniony po zawarciu porozumienia politycznego w sprawie Kompleksowego umowy inwestycyjnej między ChRL a UE. A co na to Unia? Rzecznik EEAS wezwał władze regionu do wypuszczenia zatrzymanych oraz nie wykluczył nałożenia sankcji na ChRL i Hong Kong, co oczywiście ubawiło wszystkich serdecznie. Nie jest dla nikogo tajemnicą, że Bruksela będzie tak długo „badać sprawę” oraz „rozważać” sposób reakcji, że prędzej zapomni o wszystkim.


1 Co nie odbyło się bez ekscesów.

Opublikował/a Michał Bogusz

3 Comments

 1. nadanullzero 01/07/2021 o 11:13

  Nie no. UE podejmie jeszcze inne zdecydowane kroki. Rozważy dodruk pieniądza i zbada możliwość obniżenie stóp procentowych.

  Polubienie

  Odpowiedz

 2. Bardzo ciekawe. No nie dzieje się dobrze…

  Polubienie

  Odpowiedz

 3. […] chce nie tylko wyeliminować opozycję z wyborów w Hong Kongu, ale też nie życzy sobie, aby informacje o dyskwalifikacji kandydatów opozycji obiegały media. Teraz po prostu nie będą mogli oni […]

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.