Pekin i zależne od niego władze w Hong Kongu już od lat wykorzystywały administracyjne procedury do dyskwalifikowania kandydatów opozycji z wyborów, a wielu już wybranym uniemożliwiano objęcie mandatu lub go pozbawiono w trakcie kadencji. Teraz władze ChRL uznały, że potrzebują systemowego rozwiązania, które w ogóle zablokuje możliwość wyboru opozycjonistów do Rady Legislacyjnej Hong Kongu lub organów samorządowych regionu.

Najpierw Xi Jinping powiedział w styczniu, że zasada, iż to patrioci rządzą w Hong Kongu musi być podtrzymana. Jak zwykle w tym systemie, enigmatyczne hasło przywódcy dopiero po jakimś czasie znalazło swoje rozwinięcie i interpretację przez ludzi niżej w hierarchii partyjno-państwowej ChRL. W lutym Xia Baolong, szef Biura ds. Hong Kongu i Makau Rady Państwowej stwierdził, że żadne kluczowe urzędy i stanowiska1 nie mogą być objęte przez osoby działające na szkodę Chin i destabilizują Hong Kong. Są to wystarczające sygnały, żeby uznać, że w czasie nadchodzącej sesji OZPL zostanie gruntownie przebudowany system wyboczy w Hong Kongu – we wrześniu mają się odbyć odroczone o rok wybory do Rady Legislacyjnej.

Sądzę, że zmiany będą dotyczyły formy wyborów i na przykład wzrośnie liczba osób wybieranych przez rożnego rodzaju ciała elektorskie działające z polecenia Pekinu. Dodatkowo podejrzewam, że zostanie wprowadzony mechanizm kwalifikacji kandydatów, który będzie niemożliwy do przejścia przez opozycjonistów. Nie przypuszczam, że będzie się to wiązało z administracyjnym blokowaniem ich kandydatur, ale raczej będzie na przykład wprowadzony dla kandydatów wymóg zdobycia poparcia określonej liczby organizacji społecznych. Oczywiście, to KPCh zdecyduje, które organizacje będą mogły dawać poparcie kandydatom i będzie pewna, że nie dadzą ludziom niepożądanym.

Pekin chce nie tylko wyeliminować opozycję z wyborów w Hong Kongu, ale też nie życzy sobie, aby informacje o dyskwalifikacji kandydatów opozycji obiegały media. Teraz po prostu nie będą mogli oni spełnić warunków, aby stanąć do wyborów.

Wkrótce się przekonamy, czy moje przepuszczenia są słuszne.


1 W sumie ok. 2000 wybieralnych pozycji.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.