Dzisiaj zapraszam do obejrzenia wypowiedzi generała majora Xu Yan (徐焰) z 5 listopada ubiegłego roku. To krótkie nagranie, ale jedna z nielicznych okazji, kiedy ktoś z aparatu zapomniał się i ujawnił, jak partia i jej ludzie widzą świat. Mimo że nagranie odnosi się do Hong Kongu, to widać, że partia nie tylko w formie, ale także w treści jest wciąż tworem leninowskim i jej postrzeganie świata jest w dużym stopniu zdominowane przez kalki stalinowskie i maoistyczne. Owszem dla potrzeb zagranicznej propagandy wykreowano mit cywilizacji konfucjańskiej, czy tez konfucjańskiego modelu rządów, ale to bajka dla naiwnych z Zachodu.

Oczywiście zaraz znajdą się tacy, którzy powiedzą, że gen. Xu nie reprezentuje KPCh. Jest to standardowy zabieg wydziału propagandy KC KPCh powtarzany przez „pożytecznych idiotów”.  Gen. Xu jest wykładowcą na Uniwersytecie Obrony Narodowej ALW (中国人民解放军国防大学) na Wydziale Studiów Strategicznych, oraz Dziekanem Wydziału Historii Wojskowości tegoż uniwersytetu. Miał ogromny wkład w ukształtowanie całego pokolenia oficerów ALW. Wykłada lub wykładał na kierunku stosunki międzynarodowe na uniwersytetach Tsinghua, Zhongshan, Sichuan oraz politechnice w Harbinie. Jest powiązany rodzinnie z wierchuszką partyjną i ALW. Miał być też promowany przez Wang Qishan, dzisiaj Wiceprzewodniczącego ChRL i jednego z najbardziej zaufanych ludzi Xi Jinping. Regularnie spotyka się z przywódcami w Pekinie.

Opublikował/a Michał Bogusz

2 Comments

  1. […] kandydatów pod pozorem przepisów przeciwko secesji. W dłuższej perspektywie Pekin pragnie spacyfikować nastroje w Hong Kongu i uniemożliwić w ogóle działanie opozycji. Unika jednak bezpośredniej interwencji, ponieważ chce zachować pozory autonomii, aby utrzymać […]

    Polubienie

    Odpowiedz

  2. […] Państwowej stwierdził, że żadne kluczowe urzędy i stanowiska1 nie mogą być objęte przez osoby działające na szkodę Chin i destabilizują Hong Kong. Są to wystarczające sygnały, żeby uznać, że w czasie nadchodzącej sesji OZPL zostanie […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.