Autor: J. Bruce Jacobs
Tytuł: Democratizing Taiwan (Demokratyzując Tajwan)
Wydawnictwo: Brill (2012)

Książka Bruce’a Jacobsa to rzetelna praca historyka opisująca proces demokratyzacji na Tajwanie. Tajwan jest fenomenalnym przykładem powstania demokracji mimo trudnej przeszłości naznaczonej przemocą ze strony dwóch nowoczesnych struktur kolonialnych, stworzonych na wyspie najpierw przez Japończyków, a po 1945 roku przez chińskich nacjonalistów z Kuomintagu. Co ważne proces demokratyzacji dokonał się na Tajwanie w sposób pokojowy między innymi dzięki działaniom ludzi z jawnej opozycji, ale też z wewnątrz reżimu. Nie bez znaczenia pozostały zarówno wydarzenia na kontynencie i na świecie – demokratyzacja w Europie Środkowowschodniej, jak i presja Amerykanów.

Autor doprowadza narrację do powrotu do rządów „pogrobowców” Kuomintagu w 2008 roku, do czego, jak wiemy, życie dopisało do książki ciekawy epilog… Niemniej, konkluzje z ostatniego rozdziału sprawdzają się wyjątkowo dobrze moim zdaniem.

Mogę tylko polecić lekturę.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.