Autorka: Teresa Wright
Tytuł: The perils of protest: state repression and student activism in China and Taiwan (Niebezpieczeństwo protestu: represje państwa i aktywizm studencki)
Wydawnictwo: University of Hawai’i Press (2001)
Praca Teresy Wright to studium porównawcze ruchów studenckich w ChRL i na Tajwanie na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Znajdziemy tutaj opis protestów studenckich z wiosny 1989 roku w Pekinie na Placu Tiananmen oraz tzw. Ruchu Dzikich Lilii (野百合學運) i wystąpień na Placu Pamięci Czang Kaj-szeka1 w Tajpej w marcu 1990 roku.
Mimo że uderzających podobieństw obydwu protestów: pokojowy charakter, okupowanie głównego placu stolicy, wiodąca rola studentów i domaganie się demokratyzacji od autorytarnego reżimu, to wynik nie mógłby być bardziej odmienny. Kiedy protest w Pekinie został krwawo stłumiony, a nadzieje na liberalizację reżimu pogrzebane na dobre, to wystąpienia w Tajpej były momentem przełomowym na tajwańskiej drodze do demokracji.
Mnie zawsze zastanawia, na ile masakra w Pekinie ułatwiła transformację ustrojową na Tajwanie. Ale to może pytanie na inny, większy tekst. 😉
—
1 Obecnie dla uczczenia tych wydarzeń przemianowany na Plac Wolności.