Autorka: Teresa Wright
Tytuł: The perils of protest: state repression and student activism in China and Taiwan (Niebezpieczeństwo protestu: represje państwa i aktywizm studencki)
Wydawnictwo: University of Hawai’i Press (2001)

Praca Teresy Wright to studium porównawcze ruchów studenckich w ChRL i na Tajwanie na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Znajdziemy tutaj opis protestów studenckich z wiosny 1989 roku w Pekinie na Placu Tiananmen oraz tzw. Ruchu Dzikich Lilii (野百合學運) i wystąpień na Placu Pamięci Czang Kaj-szeka1 w Tajpej w marcu 1990 roku.

Mimo że uderzających podobieństw obydwu protestów: pokojowy charakter, okupowanie głównego placu stolicy, wiodąca rola studentów i domaganie się demokratyzacji od autorytarnego reżimu, to wynik nie mógłby być bardziej odmienny. Kiedy protest w Pekinie został krwawo stłumiony, a nadzieje na liberalizację reżimu pogrzebane na dobre, to wystąpienia w Tajpej były momentem przełomowym na tajwańskiej drodze do demokracji.

Mnie zawsze zastanawia, na ile masakra w Pekinie ułatwiła transformację ustrojową na Tajwanie. Ale to może pytanie na inny, większy tekst. 😉


1 Obecnie dla uczczenia tych wydarzeń przemianowany na Plac Wolności.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] jest to pierwsza książka, którą proponuję, poświęcona porównaniu przemian społeczni-politycznych między kontynentem a Tajwanem. […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.