Autor: C. L. Chiou
Tytuł: Democratizing Oriental Despotism. China from 4 May 1919 to 4 June 1989 and Taiwan from 28 February 1947 to 28 June 1990 (Demokratyzując orientalny despotyzm. Chiny od 4 maja 1919 do 4 czerwca 1989 i Tajwan od 28 lutego 1947 do 28 czerwca 1990)
Wydawnictwo: St. Martin’s Press (1995)

Nie jest to pierwsza książka, którą proponuję, poświęcona porównaniu przemian społeczni-politycznych między kontynentem a Tajwanem. Podstawowe pytanie, jakie się rodzi to: dlaczego proces demokratyzacji powiódł się na Tajwanie – choć nie był łatwy – a na kontynencie wydaje się, że nie ma szans na przynajmniej na jedno pokolenie?

Chiou Chui-liang próbuje odpowiedzieć na to pytanie cofając się aż do „Ruchu 5 Maja”. Nie wiem, czy to słuszny wybór. Lektura wcale mnie do tego nie przekonała. Niemniej, książka, mimo że nie odpowiada na to najważniejsze z najważniejszych pytań historii Chin XX wieku, jest bardzo dobrą analizą powiązań ideologicznych i mentalnych chińskiego nacjonalizmu oraz komunizmu z despotyzmem.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.