Firma biotechnologiczna New Horizont Health zarejestrowana w Pekinie w dniu debiutu na giełdzie w Hong Kongu zdołała zebrać 263 miliony USD. Firma jest producentem jedynych dostępnych w ChRL domowych testów na raka.

New Horizont Health oferuje dwa domowe testy pomagające we wczesnym wykrywaniu raka jelita grubego: Pupu Tube i ColoClear. Rak jelita grubego jest trzecim co do występowania rakiem w ChRL, ale jego wczesna wykrywalność jest na niskim poziomie. W efekcie procentowo zabija więcej pacjentów niż powszechniej występujące nowotwory płuc.

Pupu Tube, kosztujący 99 RMB, służy do wykrywania krwi w kale, co może być wczesnym symptomem raka jelita grubego. ColoClear kosztuje prawie 2000 RMB i jest bardziej zaawansowanym testem, sprawdzającym obecność w kale kilku indykatorów raka, ale wymaga odesłania kurierem próbki do laboratorium firmy.

Niska wczesna wykrywalności raka w połączeniu z ograniczeniami w dostępie do służby zdrowia, które wynikają zarówno z niskiego poziomu usług zdrowotnych oferowanych w wielu częściach ChRL, jak i wysokich opłat, powodują, że rak zabija w ChRL coraz więcej ludzi. W 2018 roku wykryto w ChRL 4 285 033 nowe przypadki raka, a zmarło z powodu choroby nowotworowej 2 865 174 pacjentów.1 Władze zdają sobie sprawę z problemu i stawiają na rozwój wszelkiego rodzaju domowych testów, nie tylko pomagających wykrywać raka. Testy są tańsze od wizyty u lekarza, dają prywatność, więc są bardziej akceptowane społecznie i mogą być dostępne w regionach kraju, gdzie jest utrudniony dostęp do specjalistycznych badań. Dlatego firmy rozwijające domowe testy na wszelkiego rodzaju schorzenia mogą liczyć na wsparcie władz, dostęp do kredytów i korzystne kontrakty. Dla inwestorów to rękojmia bezpiecznej inwestycji, stąd sukces giełdowy New Horizont Health.


1 Oficjalne dane raczej nie odzwierciedlają całości zjawiska.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.