Autor: Jong-sung You
Tytuł: Democracy, Inequality and Corruption: Korea, Taiwan and the Philippines Compared (Demokracja, nierówność i korupcja: Korea, Tajwan i Filipiny porównane)
Wydawnictwo: Cambridge University Press (2015)

Książka You Jong-sung to studium porównawcze trzech demokratycznych państw azjatyckich: Korei Południowej, Tajwanu i Filipin. You koncentruje się na zależności między korupcją a nierównościami społeczno-ekonomicznymi i na tym, jak korupcja wpływa na funkcjonowanie demokracji. Przede wszystkim utrudnia odpowiedzialność zarówno wielkiego biznesu, jak i polityków. Ciekawe jest to, że autor pokazuje, że jest to mechanizm działający w podobny sposób bez względu na poziom rozwoju gospodarczego i złożoności systemu politycznego lub etnicznego państwa.

Owszem można powiedzieć, że jest to fenomen typowy dla każdej demokracji, która toleruje zbyt duże nierówności, ale to co jest charakterystyczne dla krajów Azji to szybkie pojawianie się wraz z korupcją klientelizmu.

Muszę przyznać, że to jedna z lepszych prac porównawczych, jakie miałem w ręku. Polecam szczerze. Zwłaszcza, że wiele elementów analizy relacji między nierównościami a korupcją i osłabieniem demokracji ma na prawdę uniwersalny charakter i nie odnosi się tylko do Azji.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.