Autorka: Bi-yu Chang
Tytuł: Place, Identity, and National Imagination in Post-War Taiwan (Miejsce, tożsamość i narodowa imaginacja na powojennym Tajwanie)
Wydawnictwo: Routledge (2015)
W tym tygodniu zachęcam do przeczytania książki Bi-yu Chang, znanej badaczki kwestii tożsamości i samoidentyfikacji na Tajwanie, pracującej od lat w SOAS (School of Oriental and African Studies, University of London). W swojej książce Chang koncentruje się na kwestii relacji między miejscem a tożsamością. Na ile samo miejsce determinuje proces socjalizacji, jak wpływa na rodzenie się tożsamości narodowej czy kulturowej oraz poczucia odrębności. Autorka jednak także analizuje, jak Kuomintang i nowa władza na wyspie podeszła do kwestii przestrzeni, opisania geografii wyspy. Z jednej strony miało to posłużyć umocnieniu władzy poprzez stworzenie nowego opisu miejsca, co doprowadziło do napięć z miejscową percepcją „naszej wyspy” a oficjalną geografią. Z drugiej, to przestrzeń, jej fizyczność w końcu wymusiła na oficjalnej geografii zmianę i adaptację.
Bardzo ciekawa książka odwołująca się do wielu dziedzin jak kartografia, planowanie przestrzenne, nauczanie geografii w szkole itp. a związkami z kulturą, tożsamością i narodowością.