Autorka: Hanka Grupińska
Tytuł: daleko wysoko. Tybetańczycy bez ziemi
Wydawnictwo: Wielka Litera (2020)

Dzisiaj chciałbym zaproponować lekturę reportażu z podróży, a właściwie wielu podróży do Indii, do stanu Himaćal Pradesz (Himachal Pradesh) autorki, Hanki Grupińskiej. W tym wyjątkowym indyjskim stanie, który w dużym stopniu ze względu na niedostępny teren pozostał przez wieki niedostępny i zastygły – nietknięty przez świat, osiadło kilkadziesiąt tysięcy tybetańskich uchodźców, z Dalajlamą na czele.

Największym i najważniejszym zadaniem, jakie postawiła przed sobą tybetańska diaspora w Indiach jest zachowanie kultury, języka i religii, systematycznie niszczonych w okupowanym przez ChRL Tybecie. Jednak czy tylko takim zadaniem da się żyć? A co z codziennością? Co z młodymi, którzy nigdy nie widzieli Tybetu? Czy oni jeszcze mają do tego zapał?

Nie miałem jeszcze okazji pojechać do Dharamshala, ale mogłem podejrzeć Tybetańczyków na wychodźstwie oczyma autorki. W książce znajdziemy też dużą ilość kolorowych zdjęć, co pozwala lepiej zobrazować sobie zarówno ludzi, jak i przyrodę regionu. Polecam!

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.