W zeszłym tygodniu, 12 marca miał miejsce pierwszy szczyt przywódców formatu QUAD, tj. Stanów Zjednoczonych, Indii, Japonii i Australii. Z powodu pandemii miał on formę wideokonferencji. QUAD powstał w 2007 roku, ale przez lata pozostawał w marazmie. Sprawy przyśpieszyły po 2017 roku w odpowiedzi na coraz bardziej agresywne zachowanie Pekinu. Decydujący był jednak wzrost napięć między Indiami i ChRL w ciągu ostatniego roku, w wyniku czego New Delhi zdecydowało się na większe zaangażowanie, którego brak był wcześniej przeszkodą dla rozwoju formatu.

ChRL była też głównym przedmiotem obrad przywódców QUAD. Co prawda w komunikacie końcowym nie pada nazwa ChRL ani razu, ale kiedy jest mowa o wspólnym przywiązaniu do wartości demokratycznych oraz obrony wolnego, otwartego, inkluzywnego oraz prężnego Indopacyfiku, to wiadomo o kim mowa. Oprócz bezpieczeństwa zbiorowego ważnym tematem były też kwestie zmian klimatycznych oraz walki z pandemią COVID-19 w regionie.

To właśnie w kwestii COVID-19 przywódcy QUAD zaakceptowali najbardziej konkretny program, który zakłada między innymi pomoc w szczepieniu przeciwko COVID-19 w państwach rozwijających się. Jest to projekt pomyślany, jako przeciwdziałanie chińskiej dyplomacji szczepionkowej, ale też wykorzystujący maksymalnie zdolności partnerów. Indie, mające jeden z największych i najlepiej rozwiniętych przemysłów farmaceutycznych,1 będą produkować szczepionkę Ad26COVS1 przeciwko COVID-19 firmy Johnson & Johnson, Stany Zjednoczone i Japonią sfinansują projekt, a Australia weźmie na siebie dystrybucję w regionie Indopacyfiku. W ramach programu ma być wyprodukowanych i rozdystrybuowanych w najbiedniejszych krajach Indopacyfiku miliard dawek, a ponieważ szczepionka Johnson & Johnson wymaga podania jednego zastrzyku, to nie tylko pozwoli na zaszczepienie miliarda ludzi, ale też bardzo ułatwia logistykę. Zwłaszcza w trudno dostępnych regionach, gdzie grypy szczepionce będą mogły dotrzeć tylko raz.

Uderzający w tym wszystkim jest fakt nieobecności Uni Europejskiej, w której co chwila słychać głosy o autonomii strategicznej, a równocześnie nie potrafi ona przedstawić realnego programu pomocy w szczepieniu reszty świata. Udział w inicjatywie COVAX pod auspicjami UNICEF to za mało.


1 Indie dostarczyły swoim sąsiadom więcej dawek produkowanej lokalnie wersji szczepionki antycovidowej AstraZenca/Oxford, niż ChRL wysłała w świat.

Opublikował/a Michał Bogusz

2 Comments

  1. Warto tylko zaznaczyć, że Indie również uprawiają dyplomację szczepionkową, właśnie jako element rywalizacji z Chinami. Więc ich udziału w tym projekcie nie należy traktować wyłącznie w kategoriach humanitarnych – raczej wizerunkowych i właśnie jako element walki z ChRL.

    Polubienie

    Odpowiedz

  2. […] New Delhi, a Indie są niezbędnym elementem systemu powstrzymania ChRL, budowanym wokół formatu QUAD przez Stany Zjednoczone. Teraz ta przeszkoda […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.