Chiu Kuo-cheng (邱國正, generał w stanie spoczynku) objął stanowisko pod koniec lutego br. i wczoraj w swoim pierwszym wystąpieniu w parlamencie ostrzegł, że ChRL jest gotowa do sprowokowania konfliktu na Morzu Południowochińskim. Poinformował także posłów, iż armia tajwańska wzmocniła oddziały na wysepce Itu Aba, swojej głównej bazie w Archipelagu Spratly. Co ciekawe, Chiu stwierdził, że jest odpowiedź na obecny wzrost chińskiego „ekspansjonizmu” na akwenie, ale nie ma planów przywrócenia stałego garnizonu na Itu Aba – znajduje się tam baza obrony wybrzeża Tajwnau, ale nie regularnej armii. Chiu powiedział również, że Waszyngton wyraził zgodę na transfer na wyspę kluczowych technologii, które umożliwią lokalnym stoczniom ruszyć w końcu z programem budowy okrętów podwodnych. W listopadzie zeszłego roku rozpoczęto budowę ośmiu jednostek, z których pierwszy ma trafić do służby w 2024 roku.

Parlamentarzyści dopytywali się nowego ministra, czy jego zdaniem Pekin planuje atak na Tajwan. Chiu stwierdził ostrożnie, że ChRL „jest zdolna do rozpoczęcia wojny”, ale dodał, że jego celem jest „bycie gotowym cały czas”. Przyznał jednak, że ciągłe naruszenia ADIZ (strefy identyfikacji przestrzeni powietrznej) przez lotnictwo ALW angażuje spore zasoby tajwańskiego obrony przeciwlotniczej.

Widać już, że nie sprawdziły się obawy i zmiana administracji w Waszyngtonie nie wpłynęła na harmonogram lub skalę sprzedaży broni na wyspę. Tajwańska armia modernizuje się, jak szybko może. Największym wyzwaniem stanowi jednak zmiana doktryny, która zakłada na wzór państw skandynawskich obronę totalną, a to wiąże się z powrotem do powszechnego obowiązku obrony. Idea powoli zdobywa poparcie wśród społeczeństwa, ale wymaga też zmian w samej armii, sposobie szkolenia i stosunku korpusu oficerskiego do rekrutów. Aby odnieść sukces armia tajwańska musi się przekształcić w armię obywatelską. Dlatego tajwańscy planiści badają doświadczenia krajów skandynawskich, ale też Izraela.

Jak zawsze łatwiej kupić nowe systemy, niż zmienić mentalność i sposób myślenia.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.