Autor: David J. Lorenzo
Tytuł: Conceptions of Chinese Democracy. Reading Sun Yat-sen, Chiang Kai- shek, and Chiang Ching-kuo (Koncepcje chińskiej demokracji. Czytając Sun Yat-sen, Chiang Kai- shek oraz Chiang Ching-kuo)
Wydawnictwo: The Johns Hopkins University Press (2013)

Tytuł tej książki może dziwić. W sumie co Chiang Kai-shek może mieć wspólnego z demokracją? Już prędzej jego syn, Chiang Ching-kuo jest przez niektórych uznawany za akuszera1 demokracji na Tajwanie. Również Sun Yat-sen, mimo że pisał o demokracji, to można mieć poważne wątpliwości, czy rozumiał jej istotę – tak wiem, można to powiedzieć o wielu. Niemniej, okazuje się, że wszyscy trzej mieli dużo do powiedzenia o demokracji. Nie trzeba się z nimi zgadzać, ale w dużym stopniu ich poglądy odzwierciedlają czasy, w jakich żyli i Chiny w jakich przyszło im żyć.

Moim zdaniem David Lorenzo napisał ciekawą książkę, pozwalającą także zobaczyć jakie niebezpieczeństwa i ograniczenia leżą na drodze Chin do demokracji – jeżeli kiedykolwiek wejdą na tę drogę.


1 To ciekawy temat, ale nie chcę się tutaj wdawać w dywagacje na ten temat.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.