Mężczyzna zidentyfikowany przez władze tajwańskie jedynie nazwiskiem Zhou, uciekł w sobotę na Tajwan z prowincji Fujian na ChRL pontonem wyposażonym w silnik. Uciekinier wybrał na przeprawę najwęższy odcinek Cieśniny Tajwańskiej, która ma tutaj ok. 80 kilometrów szerokości. W podróż zabrał ze sobą ponad 90 litrów paliwa. Zatrzymany przez policję powiedział, że zbiegł na wyspę w poszukiwaniu „wolności i demokracji”. Niestety prawdopodobnie nie znajdzie ich i będzie deportowany na kontynent, jak wielu przed nim, gdzie czeka go surowa kara.

Obecnie Zhou przebywa w kwarantannie, ale po jej zakończeniu stanie przed sądem. Zgodnie z tajwańskim prawem grozi mu do trzech lat więzienia, grzywna 90 tysięcy NTD (ponad 12 tysięcy PLN) i deportacja. Mimo że w tej chwili nie ma informacji, aby mężczyzna miał jakąś przeszłość kryminalną lub był ścigany w związku przestępczością pospolita na kontynencie, to jego szanse na azyl na Tajwanie są znikome. Tajwan nie jest członkiem ONZ i nie jest związany konwencją o uchodźcach, a od zakończenia ewakuacji rządu nacjonalistów w 1949 roku nie przyjmuje z zasady uchodźców z ChRL. Wynika to dwóch powodów: (1) gdyby zliberalizowano politykę emigracyjną dla obywateli ChRL, wkrótce na 23,5 milionowym Tajwanie znalazłoby się kilkadziesiąt milionów uchodźców i kraj nie poradziłby sobie z nimi; oraz (2) razem z uciekinierami przybyłoby kilkanaście tysięcy żołnierzy ALW w cywilu, którzy działając jako tzw. „piąta kolumna” mogliby doprowadzić do poważnych zaburzeń społecznych i ułatwić inwazję z kontynentu. Stąd brutalne prawo, które ma zniechęcić uciekinierów z ChRL. Niedawno zrobiono wyjątek dla działaczy opozycji z Hong Kongu. Wcześniej na Tajwanie znalazło schronienie także kilku aktywistów protestu na placu Tiananmen, ale ich droga na wyspę nie była łatwa i zazwyczaj wiodła przez Stany Zjednoczone.

Wody Cieśniny Tajwańskie należą do bardzo niespokojnych. Wieją tutaj silne wiatry i płyną mocne prądy morskie. Sama przeprawa pontonem to szaleństwo. Ponadto region jest patrolowany i monitorowany przez straż wybrzeża zarówno ChRL jak i Tajwanu. Dowódcy obydwu formacji będą musieli się teraz porządnie tłumaczyć przełożonym, jak Zhou mógł przepłynąć 80 kilomtrwów niepokojony i spokojnie wylądować na wyspie.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.