Autor: Penkun Wu1
Tytuł: Population Development Challenges in China. Family Planning Policy and Provincial Population Difference (Wyzwania rozwoju populacji w Chinach. Planowanie rodziny i różnice w populacji prowincji)
Wydawnictwo: Springer 2020

Dzisiaj pozycja na czasie, po wtorkowej publikacji wyników spisu powszechnego w ChRL. Wu Penkun to profesor Uniwersytetu w Chengdu i specjalista od zagadnień chińskiej demografii. Tą dosyć obszerną pracę poświecił różnicom w problemach demograficznych między poszczególnymi prowincjami Chin. Jednak nie opisuje on prowincji po prowincji, ale omawia w pierwszych rozdziałach dwie podstawowe kwestie: niską dzietność i starzenie się populacji, a potem pokazuje regionalne różnice oraz odmienne podejście poszczególnych władz prowincjonalnych.

Co ważne, książka jest świetnie opracowana metodologicznie. Każdy rozdział ma swoją część poświęconą metodologii. Prawdziwą wartość stanowi jednak dla mnie analiza różnych modeli polityki planowania rodziny i konkluzje dotyczące możliwych zmian w polityce na poziomie centralnym. Książka Wu w jakimś stopniu odzwierciedla dyskurs w partii na temat coraz bardziej palących kwestii demograficznych.


1 Właściwie to Wu Penkun, ale zachodnie wydawnictwa często na siłę dają imiona chińskich autorów pierwsze, co jest nie tylko wbrew zasadom przyjętym w Chinach, ale i wprowadza zamieszanie.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.