Zanim odeśle oddanych czytelników do pierwszego tekstu, to należy się wyjaśnienie kiedy właściwie powstała KPCh. W Chinach uroczystości zaczynają się dzisiaj, 1 lipca, chociaż kongres założycielski partii rozpoczął się 23 lipca 1921 roku w Szanghaju. Przywódcy KPCh jednak przez lata próbowali jakoś wybrnąć z niezręcznej sytuacji wynikającej z faktu, że kongres został praktycznie zorganizowany i sfinansowany przez wysłanników Kominternu, Henka „Maringa” Sneevlieta i Wladimira  „Nikolskiego” Neumanna. Przez jakiś czas sugerowano nawet, że decyzję o powołaniu KPCh podjęto dopiero 2 sierpnia. Wykorzystywano fakt, że 30 lipca kongres został przerwany przez francuską policję1 i towarzysze spotkali się ponownie dopiero 2 sierpnia na wynajętej łodzi na jeziorze Nahu (南湖), perę kilometrów od Szanghaju. Ponieważ na tej części zjazdu nie byli obecni Maring i Nikolski, to przesuniecie decyzji o powstaniu KPCh na ten dzień pozwało stworzyć wrażenie, że była to samodzielna decyzja chińskich towarzyszy. Jednak dokumenty wewnętrzne KPCh, wciąż wskazują na datę powstania KPCh 23 lipca, stąd przesunięcie na 1 lipca, aby w ogóle zatrzeć pamięć o udziale Bolszewików.

To wszystko nie ma znaczenia, ponieważ tak naprawdę decyzję o powołaniu KPCh podjęto latem 1919 roku w Moskwie, gdzie powołano Biuro Dalekiego Wschodu Kominternu, które miało stworzyć partie komunistyczne w regionie, z czego wywiązało się wzorowo.2 Moim zdaniem, gdyby nie udział Moskwy to KPCh nigdy by nie powstała, a większość jej działaczy zostałaby albo zwykłymi przestępcami, albo została wchłonięta prze lewe skrzydło Kuomintangu.

Na koniec zapraszam do przeczytania artykułu „KPCh – najpotężniejsza globalna partia” redaktora Jędrzeja Winieckiego w „Polityce”, do którego udzielałem kilku wypowiedzi. A dla osób o mocnych nerwach relacja z poniedziałkowej gali na stadionie olimpijskim w Pekinie z okazji stulecia.


1 To kolejny paradoks, że ze względów bezpieczeństwa zjazd zorganizowano we francuskiej koncesji w Szanghaju, ponieważ tam uczestnikom groził co najwyżej areszt, a w na terenach kontrolowanych przez któregoś z worlordów śmierć.
2 Oprócz powołanej w 1921 roku KPCh, w 1922 roku powstała Komunistyczna Partia Japonii, a w 1925 roku Komunistyczna Partia Korei, która po szeregu przekształceń rządzi w KRLD, jako Partia Pracy Korei. Trzeba przyznać, że to jedna z lepiej przeprowadzonych operacji wpływu w historii, czemu nie przeszkadza fakt, że poszczególne twory z czasem usamodzielniły się i przetrwały Bolszewików.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.