Autor: Tay-sheng Wang
Tytuł: Legal Reform in Taiwan under Japanese Colonial Rule, 1895-1945: The Reception of Western Law (Reforma prawna na Tajwanie w czasie japońskich rządów kolonialnych, 1895-1945. Przyjęcie zachodniego prawa)
Wydawnictwo: University of Washington Press (2015)

Jeżeli mówimy o fundamentalnych różnicach dzielących Tajwan od Chin kontynentalnych, także jeszcze tych przed przejęciem władzy przez komunistów, to kwestia porządku prawnego, miejsca prawa w życiu publicznym, świadomości prawnej (i swoich praw) lub też tych trudnych do jednoznacznego zdefiniowania zjawisk jak kultura prawna i duch prawa, będzie na jednym z pierwszych miejsc.

Kiedy pierwszy impuls modernizacyjny na Tajwanie można przypisać Holendrom, rządzącym południową częścią wyspy w XVII wieku, to wprowadzenie prawa kodeksowego i zachodniej procedury sądowej odbyło się na Tajwanie w czasie japońskich rządów kolonialnych. Oczywiście, Japończycy adaptując w erze Meiji zachodnie systemy prawne, dostosowali je do własnej specyfiki, ale sama istota prawa i jego funkcje w organizowaniu życia społecznego czy gospodarczego zostały przeszczepione z Zachodu.

O tym, jak trwałą i fundamentalną zmianą to było, dowodzi przykład Tajwanu, gdzie narzucony przez Japończyków porządek prawny i idea rządów prawa (nawet surowego i autorytarnego, ale jednak prawa ograniczającego, nadającego ramy władzy, nawet autorytarnej władzy) zderzył się po 1945 roku z przeniesionym przez Kuomintang azjatycką autokracją zawieszoną ponad prawem. Paradoks polega na tym, że trudno nazwać rządy japońskie demokratycznymi, zwłaszcza po roku 1937, ale niemniej różnica była wyraźna i fundamentalna. Ostatecznie, to także zaszczepiony w czasach kolonialnych system prawny stymulował (ułatwił?) w pewnym sensie, reformy społeczno-polityczne na Tajwanie.

Jeżeli chodzi o samą książkę Tay-sheng Wang, to nie będę ukrywał, to pozycja dla wytrawnego i zaciętego czytelnika, mocno zainteresowanego tematyką czy to prawno-ustrojową, czy też kwestiami przekształceń społeczeństw azjatyckich pod wpływem zderzenia z Zachodnim imperializmem.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.