Zgodnie z decyzją władz państwowych ChRL w zeszłym tygodniu natychmiast  wstrzymano wydawanie – i siłą rzeczy odnawianie – paszportów osobą prywatnym. Nadal będą przyznawane paszporty służbowe – w ChRL otrzymują je pracownicy administracji lub państwowych przedsiębiorstw i mediów. Jednak w przeciwieństwie do passportów prywatnych te są ważne tylko cztery lata.1 Nie podano, na jak długo zostaje wprowadzony zakaz. Nadal będą odnawiane paszporty obywatelom ChRL przebywającym za granicą.

Powodem tak drastycznej decyzji, jest obawa przed wariantem Delta SARS-CoV-2, ale wydaje się, że władze korzystają także z okazji, aby odzwyczaić Chińczyków od podróżowania za granicę. Są dwa podstawowe powody dla których KPCh chciałaby ograniczyć wyjazdy Chińczyków.

Pierwszy, to oczywiście obsesja na punkcie kontroli i obawa, że wracający mogą przywieźć wirusa, ale nie koniecznie biologicznego, ale ideologicznego.

Drugi, moim zdaniem ważniejszy, to kwestia kontroli wypływu pieniędzy z ChRL. Władze od lat próbują zapobiec niekontrolowanej ucieczce kapitału, często są to zyski pochodzące ze szarej strefy,2 stąd też są nakładane ograniczenia na chińskich turystów – ile mogą zabrać ze sobą i ile mogą wybrać za granicą. Te ograniczenia jednak łatwo obejść, choćby kupując fikcyjne usługi turystyczne, które po wyjeździe można anulować (po potrąceniu prowizji), ale zwrot wpłacić na konto w zagranicznym banku. Nawet jednak normalni turyści są powodem odpływu kapitału z powodu samej swojej liczby. W pierwszym półroczu 2021 roku, mimo pandemii i ograniczeń w podróżach, odnotowano 67 milionów odpraw na granicach ChRL, a wydano 1,22 miliona nowych passportów. Stąd de facto pełzający zakaz podróży zagranicznych jest władzom na rękę.

Według zapowiedzi odpowiednie organa mają uwzględniać „ważne powody do podroży”, jak sprawy służbowe czy nauka, ale jak zawsze nie ma tutaj jasnych kryteriów i pozostaje duże pole do interpretacji urzędników. W praktyce oznacza to, że otwiera się pole dla korupcji. Równocześnie podróże służbowe lub w celu podjęcia nauki stanowią tylko 2% wszystkich wyjazdów z ChRL.


1 Od 2007 roku wprowadzono paszporty prywatne ważne dziesięć lat, wcześniej wydawano dokumenty podróży tylko na pięć lat.
2 Tak wiem, że zaraz ktoś skomentuje, że cała gospodarka ChRL to szara strefa, ale powiedzmy z tej jej części o ciemniejszych odcieniach szarości.

Opublikował/a Michał Bogusz

2 Comments

 1. Joanna Grabowska 08/05/2021 o 20:38

  Pamiętam jak poszłam do Bank of China zapytać w jaki sposób będę mogła wypłacić pieniądze z konta jak już przylecę do Polski. (nawet nie przyszło mi do głowy że mogłabym nie móc 😉 po prostu pytałam w jaki sposób) Pierwsza odpowiedź pracowników była że się nie da, „nie, bo nie. I kropka”. Potem po długich rozmowach i tłumaczeniach, w końcu jakiś Bardzo Ważny pracownik banku, z wyższego stanowiska wymyślił jakiś (bardzo tajny) sposób. Dał mi jakiś taki prymitywny token do konta, jakich u nas chyba 20 lat temu się używało, plus całą książkę z instrukcją obsługi do niego. (proszę sobie wyobrazić ile trwała ta wizyta w banku…). Oczywiście potem się okazało że token i tak nie działał, przeglądarki na moim laptopie widziały to całe chińskie oprogramowanie jako wirusa, itd., itd., itd. Problemów nie było końca. W końcu koleżanka mająca jakieś konto walutowe założone w Shanghaiu, pomogła mi przelać środki pierw na to konto, a potem na moje polskie. Oczywiście po drodze było tyle różnych prowizji, że nie za dużo z tego zostało… Podsumowując: nie, nie będę już nigdy próbować wyprowadzać kapitału z Chin 😉 Skutecznie mnie zniechęcili 😉

  Polubienie

  Odpowiedz

  1. Bo jednostka nie posiada swoich pieniędzy, ty tylko je przechowujesz dla partii. 😉

   Polubienie

   Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.