Apologeci reżimu komunistycznego w ChRL często wskazują, że uporządkowana przestrzeń internetowa zapobiega wszelkiego patologiom. Oczywiście, nie jest to prawda, a patologii w chińskim, cenzurowanym Internecie bynajmniej nie brakuje. Zaczynając od „infuenserek” proszących o pomoc po powodzi, taplających się w błocie przed smartfonem, mimo że nie są ofiarami żywiołu, a na nachodzeniu popularny osób, aby tylko zdobyć kilka „lajków”.

Najnowszą ofiarą jest Quan Hongchan, złota medalistka z Tokio w skokach do wody. Czternastolatka, która trzykrotnie wykonała perfekcyjnie skoki za maksymalną notę dziesięciu punktów. Problem w tym, że popularność, jaką zdobyła, oznacza, że wszelkiej maści wannabe z Internetu starają się żerować na jej popularności.

Wszędobylscy influerserzy  najechali jej wioskę i próbują zdobyć zdjęcia dziewczynki za wszelką cenę, aby nabić sobie liczbę „lajków” i odsłon, co dla nich ma bezpośrednie przełożenie na dochody. Nachodzą dom rodziny sportsmenki, wspinają się na drzewa, aby zrobić jej zdjęcie z ukradka. Niektórzy streamują na żywo w środku nocy spod jej domu w świetle reflektorów.

Quan stanowi doskonały żer dla tych sępów. Z jednej strony złota medalistka, ale równocześnie dziecko ze wsi, które nie ma możliwości ochrony własnej prywatności. Dodatkowo pobudza zainteresowanie jej historia, ponieważ jak sama przyznała, zaczęła uprawiać sport, aby pomóc zapłacić rachunki medyczne matki, która ucierpiała para lat temu w wypadku drogowym.

Na razie na pomoc Quan przyszły regulacje antycovidowe, które pozwoliły lokalnym władzom zamknąć wieś przed obcymi. To jednak nie powstrzymuje innych, w tym duże instytucje, które próbują się wykreować na jej popularności.  Kiedy przyznała, że z powodu choroby matki i ciągłych treningów nigdy nie była w zoo czy parku rozgrywki, kilka instytucji ogłosiło, że oferuje darmowe karnety Quan lub też innym członkom drużyny skoczków. W tym wypadku przynajmniej jest szansa, że sama Quan skorzysta choć trochę na własnej popularności.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.