Tajwan ogłosił niewielki relatywnie wzrost wydatków na obronę z 453,4 mld NTD do 471,7 NTD (16,9 mld USD) w roku 2022. To mniejszy wzrost budżetu obronnego wyspy niż w roku bieżącym, kiedy podniesiono wydatki na obronę o blisko 10%. Jednak w propozycjach rządu pojawił się plan zakupu nowych myśliwców, na co ma być zarezerwowane 1,44 mld USD.

W komunikacie dla mediów nie podano jaki samolot władze chciałyby pozyskać dla lotnictwa Republiki Chińskiej, ale wszystko wskazuje, że miałyby to być Lockheed Martin F-16V. F-16V jest nazywany często „F-35 dla ubogich”, ponieważ jest o wiele tańszy od F-35, ale jest wyposażony w ten sam radar oraz sporą część awioniki i wyposażenia do walki elektronicznej. Wydaje się też, że władze tajwańskie zakładają, że będzie łatwiej uzyskać zgodę administracji amerykańskiej na kupno F-16 niż F-35. Zwłaszcza, że w 2019 roku uzyskano zgodę na zakup F-16V za sumę 8 mld USD. Tajwan jest na dobrej drodze do stworzenia największej floty F-35 w Azji z ponad 200 jednostkami.

Waszyngton kilkakrotnie wysłał sygnały, że trudniej będzie mu wyrazić zgodę na sprzedaż F-35 Tajwanowi z dwóch powodów. Po pierwsze, nie chce drażnić Pekinu, ale ten argument odgrywa już coraz mniejszą rolę. Po drugie, istnieją obawy, że gdyby Tajwan szybko padł lub poddał się bez stawiania oporu, to maszyny mogłyby wpaść w ręce ALW.

Administracja prezydent Tsai Ing-wen uczyniła priorytetem przekształcenia armii tajwańskiej w wysoce zmodernizowaną i mobilną siłę zdolną zadać, jak największe straty siłą inwazyjnym. Problemem jest część korpusu oficerskiego, powiązana ze starymi  kuomintangowskimi elitami, których lojalność wobec Tajwanu bywa kwestionowana. Wydaje się jednak, że zmiany pokoleniowe oraz działalność kontrwywiadu prowadzą powoli do zmian kadrowych, ale niepewność wciąż pozostaje.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.