Tajwan zainicjował wczoraj nową platformę medialną TaiwanPlus (Taiwan+), która zgodnie ze słowami prezydent Tsai Ing-wen ma opowiedzieć światu „tajwańską opowieść”. Taiwan+ jest przeznaczony dla międzynarodowego odbiorcy, wszystkie treścią są po angielsku lub w wypadku niektórych filmów z napisami. Dostępne są róœnież aplikacje na Androida i iOS. Jest też dedykowany kanał na Youtube. Za prowadzenie platformy odpowiada międzynarodowy zespół z pracownikami m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Francji czy Australii – nie licząc Tajwanu oczywiście.

Platforma ledwo co wystartowała, więc trudno wyrobić sobie jeszcze zdanie. Na pewno to ciekawe rozwiązanie dla takiego kraju jak Tajwan, dla którego nie ma sensu otwierać angielskojęzycznego kanału informacyjnego. Myślę, że w dłuższej perspektywie taka platforma może mieć o wiele większe przełożenie na softpower Tajwanu niż wszystkie angielskojęzyczne „gadzinówki” dla ChRL. Problem Pekinu leży w toporności jego propagandy, a Tajwańczycy mogą być subtelniejsi w swoim przekazie. Zobaczymy. Najważniejsze teraz będzie wygenerowanie dużo interesującej treści, która może przyciągnąć rożnych odbiorców.

W tej chwili głównym wabikiem do wejścia na Taiwan+ jest serial Sequal: Formosa 1867, lokalna megaprodukcją pokazującą historię wokół tzw. Ekspedycji Formoza, co stanowi twórcom kanwę do przedstawienia złożonej i wielowymiarowej historii Tajwanu. Myślę, że wiele innych państw mogłoby się uczyć od Tajwanu, jak robić politykę historyczną. 😉

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.