Chińska Administracja Cyberprzestrzeni (CAC) opublikowała w zeszłą środę zaktualizowaną listę dopuszczalnych źródeł, z których można przekazywać w chińskim Internecie informacje. Ograniczenia dotyczą wszystkich użytkowników instytucjonalnych, ale w praktyce dotykają także większość chińskich internautów, ponieważ platformy społecznościowe są zobowiązane usuwać wpisy powołujące się lub linkujące informacje pochodzące ze źródeł z poza sankcjonowanej listy.

Pierwszą wersję listy opublikowano w 2016 roku, ale zawierała ona prawie czterokrotnie mniej dopuszczonych źródeł. Obecnie zwiększyła się ona do 1358, ale jest to wzrost wynikający przede wszystkim z uwzględniania kont w mediach społecznościowych prowadzonych przez państwowe media, urzędy lub organy partyjne.

To kolejna regulacja dotycząca szeroko rozumianego przepływu informacji. Na początku października władze zakazały inwestycji przez podmioty prywatne w sektorach: publikacji, streamingowania, zbierania informacji, edytowania, instytucji nadających wiadomości lub podmiotów będących ich operatorami. Ponadto niepubliczne podmioty nie mogą angażować się w rozpowszechnianie wiadomości i materiałów pochodzących od zagranicznych nadawców w żadnej formie, na przykład tzw. skrótów.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.