Autor: United States-China Economic and Security Review Commission
Tytuł: 2021 Report to Congress
Wydawnictwo: Kongres USA (2021)

Dzisiaj nietypowa sugestia czytelnicza, bo nie dotyczy książki, a raportu amerykańskiej Komisji ds. Przeglądu Gospodarczego i Bezpieczeństwa USA-Chiny.

Raport jest wydawany co roku i stanowi ciekawy przegląd amerykańskiej oceny przeciwnika. Z jego tezami można się zgadzać lub nie, ale trudno zignorować fakt, że odzwierciedla myślenie amerykańskiego establishmentu o Chinach tu i teraz.

Dla mnie całość długiego, bo liczącego z aneksami ponad 500 stron raportu, zawiera się w tych dwóch fragmentach:

Triumfalizm KPCh prawdopodobnie wywodzi się zarówno z autentycznej wiary we własną wyższość, jak i z potrzeby legitymizacji oraz utrzymania rządów jednopartyjnych. Ta triumfalistyczna propaganda kryje jednak rosnące obawy KPCh, że brak zademonstrowania wyższości jej modelu i stawienia czoła wyzwaniom długoterminowym może zagrozić wewnętrznej kontroli partii i wpływom międzynarodowym. (…) Połączony triumfalizm KPCh i paranoja zwiększają prawdopodobieństwo podejmowania przez Pekin ryzykownych decyzji, agresji i błędnej kalkulacji, co wymaga czujności USA. Okres obchodów stulecia KPCh zwrócił uwagę chińskich władz na długoterminowe cele polityczne, takie jak odporność na krytykę i wiodąca rola Chin na arenie międzynarodowej, które Chiny uważają za kluczowe dla własnego bezpieczeństwa, ale są bezpośrednio sprzeczne z interesami USA. W swoim przemówieniu na temat historii Partii w lutym 2021 r. sekretarz generalny Xi zilustrował tę pilność ostrzegając kadry KPCh: „W tym krytycznym momencie [Partia] nie może tolerować żadnego wstrzymania się, wahania ani czekania na rozwój sytuacji”.

Wchodzimy w okres coraz większych napięć i szybko malejącego zaufania co do intencji przeciwnika.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.