Autorzy: Ramesh Sharda, Dursun Delen, Efraim Turban
Tytuł: Analytics, Data Science, & Artificial Intelligence: Systems for Decision Support (Analityka, nauka o danych i sztuczna inteligencja: systemy wspomagania decyzji )
Wydawnictwo: Pearson (2020)

Dzisiaj nie tylko coś nie typowego w temacie, ale też w ogóle nietypowa pozycja, ponieważ jest to podręcznik akademicki. Jest to jednak idealna pozycja, dla kogoś takiego jak ja, kto chce / musi zrozumieć działanie, ograniczenia i możliwości sztucznej inteligencji, ale równocześnie nie ma ambicji, możliwości lub potrzeby (przynajmniej tu i teraz) implementowania badań w praktyce.

Po lekturze mogę powiedzieć, że maklerzy giełdowi powinni zacząć rozglądać się za nową pracą, ale analitycy polityczno-społeczni mogą spać spokojnie. Nawet spoglądać do pewnego stopnia z optymizmem na rozwój sztucznej inteligencji. Da ona wiele narzędzi analizy, ale nie jest zdolna do ogarnięcia dynamiki społecznej, której podstawą jest ciągła zmiana reguł (algorytmów) jako takich. Wbrew pozorom kwestia ilości danych i kategorii współczynników jest drugorzędna, choć wciąż ważna. Jednak właśnie w ich ogarnięciu sztuczna inteligencja może być przydatna. Przynajmniej tak długo, jak ktoś nie da się oszukać mirażowi, że kwalifikowane dane wszystko wyjaśniają.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.