W poniedziałek komisje rozwoju i reform1 Ministerstwa Przemysłu i Informatyzacji oraz Ministerstwa Ekologii i Środowiska wydały wspólnie „Opinie przewodnie w sprawie promowania rozwoju wysokiej jakości hutnictwa żelaza i stali.” Dokument dotyczy dodawania nowych mocy produkcyjnych w zakresie stali, promowanie fuzji i reorganizacji przedsiębiorstw oraz realizowanie zadań rozwojowych, ale także osiągnięcia celów ekologicznych i  niskoemisyjnych, czy poprawy zdolności w zakresie bezpieczeństwa zasobów. Końcowy tekst nie różni się specjalnie od projektu przedstawionego jeszcze w grudniu 2020 roku, z kilkoma istotnymi wyjątkami dotyczącymi przede wszystkim celów związanych z walką ze zmianami klimatu.

W projekcie padła propozycja, aby przemysł stalowy starał się jako pierwszy osiągnąć szczyt emisji dwutlenku węgla do 2025 roku, a do 2030 roku emisja dwutlenku węgla w sektorze miały być zmniejszone o 30% w stosunku do szczytu. Teraz w oficjalnym tekście jest mowa o osiągnięciu szczytowej emisji dwutlenku węgla do 2030 roku. Oznacza to odłożenie realizacji celów klimatycznych przez ten sektor o kolejne pięć lat.

Podejrzewam, że to nie jest ostatnie przełożenie celów klimatyczny w tym przemyśle, ani że nie jest to jedyny sektor, w którym będziemy mieli podobne posunięcie. Oficjalnie ChRL planuje osiągniecie szczytu emisji CO2 do 2030 roku, ale zeszłoroczny kryzys energetyczny pokazał rządzącym, że transformację energetyczną łatwiej zadeklarować, a nawet zadekretować, ale jej realizacja jest o wiele trudniejsza. Dlatego teraz po cichu będą przesuwane cele emisji. Kroczek po kroczku, sektor po sektorze.


1 Takie organy są w każdym ministerstwie i są podporządkowane odpowiedniej komisji w KC KPCh.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.