Autor: Ian Easton
Tytuł: The Chinese Invasion Threat: Taiwan’s Defense and American Strategy in Asia (Groźba chińskiej inwazji: Obrona Tajwanu i amerykańska strategia w Azji)
Wydawnictwo: CreateSpace Independent Publishing Platform (2017)

Rosyjska agresja na Ukrainę w oczywisty sposób budzi pytania o przebieg potencjalnej chińskiej inwazji na Tajwan. Jaką lekcję wyniosą z rosyjskich „sukcesów” planiści ALW, a jakie z działań Ukraińskiej Armii tajwańskie dowództwo?

Zanim znajdziemy odpowiedź na te pytania, proponuję książkę Iana Eastona na temat stanu naszej wiedzy o dotychczasowych chińskich planach, tajwańskich przygotowaniach i strategii amerykańskiej. Wiele z tych rzeczy nie ulegnie zmianie w wyniku lekcji wyniesionych przez strony z wojny na Ukrainie. Jednak wiele innych będzie musiało być przewartościowane. Zwłaszcza szeroki kontekst międzynarodowy. Dzisiaj wydaje się na przykład, że wojna o wyspę nie tylko zaangażuje Chiny i Tajwan oraz Stany Zjednoczone, ale także amerykańskich sojuszników w regionie Japonię i Australię. Także Europa będzie musiała się opowiedzieć i w świetle jednoznacznego wsparcia, jakie udzielają Ukrainie Japonia czy Australia, można przypuszczać, że także większość państw europejskich w jakiś sposób zareaguje na inwazję na Tajwan poważnymi sankcjami na ChRL.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.