Yuan Ustawodawcy zagłosował w piątek jednogłośnie, pond podziałami politycznymi za przyjęciem poprawki do konstytucji, która obniżyłaby wiek uprawniający do głosowania na Tajwanie z 20 do 18 lat i skierowała sprawę do ogólnokrajowego referendum, planowanego jeszcze w tym roku. Ostateczny wynik głosowania wyniósł 109-0, a głosy za przyjęciem poprawki przekroczyły minimalną liczbę 82 głosów wymaganą dla zmian konstytucji.1

Za przyjęciem poprawki głosowało w sumie 60 ustawodawców DPP, 37 z KMT, pięciu z TPP, czterech niezależnych i trzech z NPP, którzy wzięli udział w piątkowej sesji. Wcześniej zwolennicy poprawki wyrażali obawy, że ustawa może nie przejść przez zgromadzenie ustawodawcze, ponieważ opozycyjny KMT nie zobowiązał się do głosowania za poprawką, choć wyraził poparcie dla obniżenia wieku wyborczego. Biorąc pod uwagę obecny podział miejsc w 113-osobowej Legislaturze, gdzie DPP ma 61 miejsc, a KMT główna partia opozycyjna 39, reforma mogła przejść przez zgromadzenie tylko przy poparciu zarówno DPP, jak i KMT. Teraz wszystko wskazuje, że ogólnonarodowe referendum odbędzie się w tym samym dniu, w co wybory lokalne w listopadzie. Powinno to zapewnić niezbędną frekwencję.

Piątkowy wynik głosowania był zwycięstwem studentów i grup społecznych, które od lat starają się o dostosowanie wieku wyborczego do większości krajów demokratycznych. Do głosowania doszło, kiedy dziesiątki uczniów szkół średnich i przedstawicieli organizacji pozarządowych mobilizowały się przed budynkiem Yuanu Ustawodawczego, aby wyrazić swoje poparcie dla poprawki. Ich presja na KMT okazał się skuteczna, mimo że partia ma bardzo złe notowania wśród młodszych wyborców. Wygląda na to, że ostatecznie uznano, że blokowanie reformy byłoby bardziej kosztowne politycznie, niż zaakceptowanie dodatkowych strat, kiedy do wyborów pójdzie kolejna grupa młodych wyborców, wśród której bardziej popularna jest DPP. Nie można wykluczyć, że KMT zakłada niską frekwencję w tej grupie w przyszłości po początkowym entuzjazmie pierwszych roczników.


1 Zgodnie z dodatkowymi artykułami Konstytucji Republiki Chińskiej, poprawki muszą najpierw przejść przez Legislaturę za zgodą co najmniej trzech czwartych ustawodawców obecnych na posiedzeniu, w którym uczestniczyło co najmniej trzy czwarte wszystkich posłów. Po zatwierdzeniu poprawki przez ustawodawcę musi ona zostać poddana pod głosowanie w ogólnokrajowym referendum i przechodzi tylko wtedy, gdy połowa uprawnionych do głosowania odda głosy za jej przyjęciem.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.